Hlavní navigace

Sun Microsystems uvádí Solaris 10 10/08

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie, 31. října 2008, PRAHA – 12. listopadu 2008 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: JAVA), oznámila nejnovější verzi operačního systému Solaris 10 – Solaris 10 10/08. Nová verze staví na stěžejních přednostech systému Solaris 10 a pomáhá zákazníkům maximalizovat využití majetku a výkonu systémů, zvládnout složitost datových center, zachovat kontinuitu provozu a snížit náklady. Solaris 10 10/08 obsahuje řadu aktualizací a vylepšení, z nichž některá vznikla za přispění komunity OpenSolaris. Na systémech Sun je Solaris 10 10/08 k dispozici, ke stažení je od začátku listopadu dostupný také na adrese www.sun.com/solaris.

Sdílet

„Společnosti jsou dnes více než kdy jindy pod tlakem, aby zvládaly více s menšími prostředky – od rychlejšího nasazování nových služeb a zajištění shody s novými předpisy až po přidání většího počtu serverů do stejného prostoru v datovém centru – a to s klesajícími rozpočty a zmraženými početními stavy,“ řekl Jim McHugh, viceprezident marketingu řešení datových center ve společnosti Sun. „Díky nejnovějším vylepšením virtualizace, aktualizacím systému souborů ZFS a optimalizaci pro procesory Intel představuje Solaris 10 10/08 ideální platformu pro zákazníky, kteří usilují o konsolidaci a zjednodušení datového centra.“

Solaris 10 10/08 je výsledkem spolupráce inženýrů Sunu se členy komunity OpenSolaris. Všechny nové funkce v této verzi byly nejprve začleněny do systému OpenSolaris a až potom do podnikového systému Solaris 10 10/08.

Nové funkce ve verzi Solaris 10 10/08

  • Vylepšení systému souborů ZFS: Systém souborů ZFS byl zdokonalen prací komunity OpenSolaris v posledním období, díky které poskytuje jednoduchou správu dat bez dalších nákladů na pořízení nebo podporu. Nová verze systému souborů Solaris ZFS nabízí zvýšenou integritu dat a plně integrované funkce obnovení po zhroucení. Dá se použít jako výhradní systém souborů pro počítače jakékoli třídy, neboť podporuje zavedení systému a použití jako kořenový systém souborů.
  • Vylepšení virtualizace a technologie Solaris Containers: Virtualizační technologie Solaris Containers byla zdokonalena o nové funkce, které zákazníkům ještě více usnadní migraci pracovních úloh mezi různými instalacemi Solarisu, neboť snižují administrativní režii potřebnou k přesunutí kontejneru mezi odlišnými systémovými konfiguracemi.
  • Optimalizace pro architekturu Intel: Sun a Intel dlouhodobě spolupracují na zajištění podpory systému Solaris 10 pro nejnovější řadu procesorů Intel Xeon tak, aby zákazníci mohli mít užitek z lepší funkčnosti, energetické efektivity a spolehlivosti systémů s těmito procesory. Společnosti Sun a Intel vytvořily několik nových světových rekordů(*) v Solarisu 10 na systémech Sun s procesory Intel Xeon řady 7400.

Kompatibilita je nadále klíčovou vlastností systému Solaris 10. Díky modelu aktualizace systému Solaris mohou zákazníci snadno provést upgrade na Solaris 10 10/08, aniž by museli zároveň upgradovat hardware a další software, nebo museli znovu certifikovat stávající projekty a aplikace. Solaris 10 10/08 zachovává plnou kompatibilitu s více než 7 000 produkty třetích stran a interně vyvinutými aplikacemi zákazníků.

Díky zabudované, bezplatné open source virtualizační technologii Solaris Containers a Sun Logical Domains (LDoms) je nedávno oznámený server společností Sun a Fujitsu SPARC Enterprise T5440 ideální platformou pro konsolidaci stovek podnikových úloh na jediný systém. Navíc kontejnery systémů Solaris 8 a 9 umožňují zákazníkům provozovat několik prostředí Solaris 8 a 9 v jediném systému SPARC. Díky tomu mohou zákazníci rychle a snadno přesunout fyzická prostředí na virtuální kontejnery v systému Solaris 10 a ihned začít využívat výkon, škálovatelnost a ekonomickou výhodnost nových serverů SPARC Enterprise CMT.

(*) Platformy Sun dosahují rekordních výsledků

  • Světový rekord platformy x86 v typové úloze SPECjbb2005 s jediným prostředím Java Virtual Machine (JVM), pod systémem Solaris 10 a na serveru Sun Fire X4450 s procesorem Intel Xeon řady 7400. Tento výsledek doplňuje rekord čtyřprocesorové konfigurace s několika prostředími JVM na stejné platformě a potvrzuje vysokou výkonnost implementace softwaru Java HotSpot (verze 1.6.0_06 Performance Release).(1)
  • Rekordní výsledek čtyřprocesorové unixové konfigurace ve standardním aplikačním testu SAP Sales and Distribution (SD) ke 12. září 2008. Server Sun Fire X4450 se čtyřmi procesory Intel Xeon X7460 (24 jader, 24 vláken), v němž běžela aplikace SAP ERP Release 6.0 se softwarem Unicode a databází MaxDB 7.6 pod systémem Solaris 10, podpořil 4 600 uživatelů benchmarku SAP SD. Tento výsledek potvrzuje optimální výkon aplikace SAP ERP na serverech Sun Fire se systémem Solaris a hladkou podporu vícejazyčného prostředí v aplikacích SAP.(2)

Podrobnější informace o těchto a dalších rekordních výsledcích platforem Sun s procesory Intel Xeon najdete na stránce: www.sun.com/in­tel/benchmarks

O systému Solaris 10
Solaris 10 je osvědčený, technologicky špičkový operační systém, který pomáhá zákazníkům maximalizovat využití majetku a výkon systémů, zvládat složitost datových center, zachovat kontinuitu provozu a snižovat náklady. Solaris 10 obsahuje klíčové komponenty jako DTrace, Solaris Containers, systém souborů ZFS a Solaris Predictive Self-Healing spolu s vyspělými bezpečnostními funkcemi. Operační systém Solaris je podporován na více než tisícovce platforem x86 a SPARC a lze v něm provozovat přes 7 000 jedinečných aplikací – více než v jakémkoli jiném otevřeném operačním systému. Solaris 10 používají zákazníci po celém světě v nejrůznějších odvětvích, včetně finančních služeb, státní správy, webové infrastruktury a výroby. Služby Solaris Subscription poskytují odbornou technickou podporu, pomoc se zajištěním interoperability a online zdroje, které pomohou zákazníkům optimalizovat výkon a zvýšit dostupnost systému Solaris na platformách x86 a SPARC. Další informace najdete na webu: www.sun.com/so­laris.