Hlavní navigace

Sun Microsystems uvolňuje technologii SPARC jako open source

[Tisková zpráva] Sun v rámci iniciativy OpenSPARC zveřejnil specifikace architektury UltraSPARC 2005 a HyperVisor API

Sdílet

AN FRANCISCO, Kalifornie – 14. února 2006, PRAHA – 27. února 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) oznámila na akci Open Source Business Conference (OSBC), že v rámci své iniciativy OpenSPARC uvolnila specifikace architektury UltraSPARC 2005 a HyperVisor API, aby podpořila portování Linuxu, BSD a dalších operačních systémů, middlewaru a aplikací na procesory UltraSPARC T1 s technologií CoolThreads. Zveřejnění těchto specifikací přispěje k rozšíření základny uživatelů, kteří mohou využívat vysoký výkon a propustnost a energetickou a prostorovou úspornost procesoru UltraSPARC T1. Dokumentace je zdarma ke stažení na webu opensparc.net.

Sun dokumentaci zpřístupňuje, aby podpořil vznik nové komunity odborníků, zabývajících se vícevláknovými čipy, a také aby pomohl společnostem, které mají zájem portovat operační systémy a aplikace na procesor UltraSPARC T1. Komunita vývojářů má nyní všechny potřebné informace pro portování Linuxu na architekturu CoolThreads a pro plné využití všech možností tohoto čipu. Sdílení zdrojového kódu procesoru UltraSPARC T1 odráží dlouhodobou podporu vývojového modelu open source společností Sun Microsystems a její odhodlání nabízet zákazníkům širší možnost volby.

„Tímto krokem otevíráme dveře pro expanzi procesorů SPARC na nové platformy a trhy, odstraňujeme překážky inovací a dáváme zákazníkům širší možnost volby,“ řekl Jonathan Schwartz, prezident a provozní ředitel společnosti Sun Microsystems. „Portované verze operačních systémů Linux a BSD pro procesor UltraSPARC T1 ohromně rozšíří trh procesorů SPARC a přinesou zákazníkům více příležitostí využívat přednosti technologie CoolThreads. Výsledkem vývojového úsilí komunity OpenSPARC budou 32vláknové inovace, které významnou měrou přispějí k prosazení nových měřítek výkonnosti datových center.“

Podpora OpenSPARC komunity

Kip Macy, autor portu systému FreeBSD pro hypervisor Xen x86, je nadšen z možnosti portovat FreeBSD na hypervisor pro novou architekturu. „Pojetí vysoce propustného procesoru UltraSPARC T1 je osvěžující změnou proti jiným architekturám a systém FreeBSD bude jednoho dne schopen plně využívat jeho paralelismus. Pro mě je procesor T1 zvlášť zajímavý z toho důvodu, že z něj atraktivní poměr ceny a výkonu podle mého názoru vůbec poprvé udělá důležitý produkt pro prostředí komoditních počítačů.“

Další informace o projektu OpenSPARC najdete na webu http://www.open­sparc.net/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).