Hlavní navigace

Sun Microsystems ve druhém čtvrtletí předstihl růst světového trhu serverů

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sun Microsystems ve druhém čtvrtletí předstihl růst světového trhu serverů

Čtvrtletní tržby Sunu z prodeje serverů rostou rychleji než celý trh a než tržby všech konkurentů, v meziročním růstu počtu prodaných serverů předstihl Sun konkurenty na všech platformách

Santa Clara, Kalifornie – 25. srpna 2004, Praha – 8. září 2004 – Ve druhém čtvrtletí roku 2004 dosáhla společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) značného růstu tržeb a počtu prodaných serverů, téměř ve všech kategoriích. V porovnání po sobě jdoucích čtvrtletí předstihl Sun všechny výrobce v růstu podílu na trhu z hlediska tržeb. Tohoto výsledku dosáhl Sun v kategorii všech operačních systémů, Unixu a Linuxu i samotného Unixu. Tyto a další údaje zveřejnila agentura Gartner Dataquest ve své čtvrtletní zprávě 2Q04 Worldwide Server Database. Meziročně Sun předstihl všechny konkurenty s 38,4procentním růstem počtu dodaných serverů a zároveň zvýšil svůj tržní podíl na úkor konkurence.

K výkonnosti Sunu přispěla silná poptávka po serverech s operačním systémem Solaris a procesory UltraSPARC IV a AMD Opteron a po systémech Netra 240/440, zejména ze strany zákazníků v oblasti finančních služeb, komunikací a státní správy.

Na trhu Unixu a Linuxu předstihl Sun ve čtvrtletním srovnání všechny výrobce v podílu na trhu z hlediska tržeb i počtu prodaných serverů a v obou kategoriích tím získal vedoucí pozici. Růst Sunu na trzích Unixu a Linuxu se odráží ve zvýšení tržního podílu z hlediska tržeb: Sun zaznamenal 6procentní nárůst, zatímco nejbližší konkurent dosáhl pouze 0,1procentního růstu. Sun Microsystems rovněž významně předstihl všechny konkurenty ve čtvrtletním růstu v kategorii všech operačních systémů.

„Dosahujeme nejen značného nárůstu počtu dodaných serverů, ale zároveň i silného zvyšování tržeb, což svědčí o tom, že naše expanze na trhu serverů nižší třídy s operačním systémem Solaris je úspěšná a doplňuje naši silnou pozici na trhu tradičních systémů,“ řekl Larry Singer, senior viceprezident a ředitel strategií Sun Microsystems. „Zákazníci si pořizují nové servery, které jsme letos uvedli na trh, a používají je pro provoz systémů Solaris a Java Enterprise System. Zvýšený počet prodaných kusů nám navíc umožňuje získat více nezávislých dodavatelů softwaru a posilovat naši pozici v podnicích. Vytváříme si tak prostředky pro dlouhodobý růst tržeb z prodeje našich produktů a služeb.“

Hlavní ukazatele růstu

Sun Microsystems dosáhl významného růstu v mnoha klíčových oblastech:

Sun meziročně i čtvrtletně zvýšil svůj tržní podíl v počtu dodaných serverů, v kategorii všech operačních systémů.

Sun meziročně i čtvrtletně dosáhl vyššího zisku tržního podílu, z hlediska počtu dodaných unixových serverů i tržeb, než všichni ostatní výrobci první pětice dohromady.

Sun zvýšil svůj podíl na trhu s unixovými servery z hlediska tržeb a počtu prodaných kusů jak meziročně (o 2,2 a o 7,0 procent), tak čtvrtletně (o 7,8 a o 4,7 procent), více než jakýkoliv konkurent a zároveň si udržel vedoucí pozici. Počty prodaných serverů s procesory Opteron a UltraSPARC a tržby z jejich prodeje čtvrtletně i meziročně vzrostly, zatímco počet dodaných serverů s procesory Itanium čtvrtletně poklesl.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi „The Network Is The Computer™“ („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardwaru, softwaru a služeb pro provoz internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na adrese http://sun.com.

Sun, Sun Microsystems, logo Sun, The Network Is The Computer, Solaris, Netra a Java jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.

UNIX je ochranná známka registrovaná ve Spojených státech a dalších zemích, která je exkluzivně licencována společností X/Open Company, Ltd.

Kontakt:

Petr Ryvola
Marketing Manager
Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: +420 233 009 509
E-mail: petr.ryvola@sun.com
http://www.sun.cz