Hlavní navigace

Sun oznamuje novou verzi vývojového prostředí NetBeans

[Tisková zpráva] NetBeans 5.0 zvyšuje produktivitu vývojářů, usnadňuje implementaci a zjednodušuje vývoj plug-in modulů. Inovativní prostředky pro vývoj grafického rozhraní a podpora standardů Javy umožňují vytvářet funkčně bohaté aplikace nezávislé na platformě

Sdílet

PRAHA – 1. března 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW), tvůrce a hlavní propagátor technologie Java, společně s komunitou NetBeans oznámila všeobecnou dostupnost open source vývojového nástroje NetBeans Integrated Development Environment (IDE). Zájemci si tento produkt mohou stáhnout z webu www.netbeans.org.

Integrované vývojové prostředí NetBeans 5.0 poskytuje komplexní podporu pro vytváření aplikací Java SE, Java EE a Java ME. NetBeans 5.0 obsahuje mnoho nových vlastností a výrazných vylepšení, například NetBeans GUI Builder (dříve Project Matisse), jimiž se odlišuje od všech ostatních vývojových nástrojů. Vývoj NetBeans probíhá z velké části v pražském vývojovém centru české pobočky Sun Microsystems.

Mezi nové funkce ve verzi NetBeans 5 patří snadno použitelné nástroje pro rychlé rozšíření vývojového prostředí nebo vývoj funkčně bohatých klientských aplikací na platformě NetBeans, která je už podporována řadou významných technologií a společností. Vývojové nástroje NetBeans 5.0 zaručují jednotný vzhled a chování aplikací implementovaných na následujících platformách, které podporují prostředí Java SE: Solaris 10, OpenSolaris, Linux, Microsoft Windows a Mac OS X.

Další vlastnosti nové verze: zcela přepracovaná podpora CVS; podpora aplikačních serverů Sun Java System AppServer 8.2, BEA WebLogic 9 a JBoss 4; podpora technologií Struts a Java Server Faces; nové typy refactoringu a vylepšení editoru, díky nimž je psaní kódu ještě jednodušší než dříve.

„Projekt Matisse ztělesňuje ty nejlepší aspekty renesance Javy na desktopu. V žádném jiném Java nástroji, který jsem vyzkoušel, nelze tak snadno vytvořit optimální grafické uživatelské prostředí a kód generovaný tímto nástrojem je jak čistý, tak i srozumitelný,“ říká Rick Ross, JavaLobby.

„Neztrácejte čas ručním navrhováním rozložení aplikací, Matisse je přesně tím silným nástrojem, jaký už dlouho potřebujete.“

„Vývojové prostředí NetBeans je dalším příkladem značného úspěchu open source projektů Sunu,“ řekl Jeff Jackson, viceprezident společnosti Sun Microsystems pro Javu, podnikové a vývojové platformy. „Za posledních 18 měsíců komunita zaznamenala ztrojnásobení počtu aktivních uživatelů NetBeans a očekáváme, že po uvedení NetBeans 5 poroste zájem ze strany vývojářů ještě výrazněji.“ Naprostou novinkou je technická podpora pro NetBeans, která bude k dispozici prostřednictvím nového programu Sun Developer Network s názvem Expert Assistance. Prostřednictvím tohoto programu mohou vývojáři získat odbornou pomoc k vývojovým nástrojům Sunu, k platformě Java SE a k vývojovému prostředí NetBeans. Dokud bude program podpory ve fázi beta, bude poradenství k diagnostice a psaní kódu, řešení známých problémů a osvědčené postupy poskytováno bezplatně.

NetBeans Mobility Pack 5
Sun zároveň uvádí velice očekávaný nástroj NetBeans Mobility Pack 5, který je určen k vývoji aplikací pro více než 200 miliard mobilních zařízení podporujících platformu Java ME.

„NetBeans Mobility Pack 5 je skvělé řešení pro vytváření aplikací na platformě Java ME pro telefony Sony Ericsson. Vývojáři mohou nyní pro telefony Sony Ericsson W550, W600 a W900 Walkman a pro smartphone P990 vytvářet komplexní aplikace využívající programovací rozhraní MIDP Web Services API (JSR-172),“ řekl Ulf Wretling, ředitel vývoje obsahu ve společnosti Sony Ericsson. „Mobility Pack podporuje ladění přímo v telefonech Sony Ericsson, zavádění aplikací do telefonů a umožňuje vyvíjet aplikace přetahováním objektů myší, což z něj dělá naprosto nezbytný nástroj pro produktivní vývoj mobilních aplikací.“

Vývojáři vítají NetBeans
Ve verzi NetBeans 5.0 je nástroj Graphical User Interface (GUI) Builder podstatně zjednodušen, což umožňuje uživatelům urychlit práci na vývoji. Tato optimalizace se už prokázala jako výrazné vylepšení při vytváření funkčně bohatých klientských aplikací. Například Serpro, největší veřejná IT společnost v Brazílii, nedávno začala používat NetBeans Project Matisse při vývoji Java aplikací pro brazilské federální úřady. Serpro má téměř 9000 zaměstnanců ve více než 300 městech a pro brazilskou vládu každoročně vyřídí přes miliardu transakcí. Serge Rehem, ředitel vývoje ve společnosti Serpro, řekl: „Dáváme přednost open source platformám a nástrojům a NetBeans patří mezi naše preferované vývojové nástroje. Řeší totiž problém, s nímž se vývojáři potýkají už roky – snadné vytváření grafického prostředí. Na trhu v současnosti není žádný podobný nástroj, a proto na NetBeans nyní přecházejí naši vývojáři desktopových Java aplikací.“

„Za posledních 12 měsíců jsme zlikvidovali překážky snadného vývoje v Javě,“ dodává Jeff Jackson. „A co je cennější, dokázali jsme přitom zachovat stěžejní hodnoty Javy – vývoj aplikací nezávislých na platformě a implementaci s dodržováním standardů Javy. Jsme potěšeni, že se organizace jako Serpro těší na uvedení NetBeans 5.0.“

Dosud si zájemci stáhli přibližně osm miliónů kopií vývojového prostředí NetBeans, z toho 30 procent jen v minulém roce. Celkově na NetBeans z jiných vývojových nástrojů přechází stále více vývojářů, protože si uvědomují, že jim nabízí vyšší výkon a rychlost. Další vyjádření vývojářů, kteří úspěšně přešli na nástroj NetBeans, najdete na webu http://www.net­beans.org/swit­ch/realstories­.html. Sun je odhodlán postupně uvolnit celé portfolio svého softwaru jako open source v rámci standardizovaných open source licenčních modelů, aby zákazníkům umožnil snadný a široký přístup k veškerému svému zdrojovému kódu. Jako open source jsou již k dispozici mnohé komponenty integrované platformy Sunu, například operační systém Solaris, Sun Java Application Server a několik klíčových podpůrných služeb včetně funkčnosti jediného přihlášení a standardizovaného propojení nezávislých aplikací. V tomto trendu si Sun udržuje pozici průkopníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).