Hlavní navigace

Sun přichází s průlomovou technologií kompatibility linuxových aplikací s operačním systémem Solaris

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sun přichází s průlomovou technologií kompatibility linuxových aplikací s operačním systémem Solaris

Nová technologie operačního systému Solaris 10 umožňuje zákazníkům beze změny provozovat linuxové aplikace v Solarisu a snižovat tak náklady

San Francisco (Kalifornie, USA), 3. srpna 2004, Praha, 17. srpna 2004 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW), přední podporovatel open source komunity, představila novou vlastnost operačního systému Solaris 10 s kódovým označením Project Janus. Nová technologie umožní zákazníkům provozovat binární linuxové aplikace beze změny i v Solarisu a pomůže jim tak šetřit náklady na vývoj a správu v heterogenním prostředí, bez kompromisů z hlediska výkonu, škálovatelnosti nebo spravovatelnosti.

Zákazníkům kteří využívají prostředí Solarisu i Linuxu poskytne Project Janus širší přístup k aplikacím napsaným pro oba operační systémy. Umožní jim využívat vlastní i komerčně dodávané aplikace pro Linux, které nejsou pro Solaris v současné době k dispozici. Vývojáři Sunu s technologií Project Janus úspěšně vyzkoušeli řadu aplikací – například Adobe Acrobat Reader, Oracle 9.2.i, SAS, BEA WebLogic a další. Úplný seznam otestovaných aplikací bude k dispozici koncem tohoto roku, zároveň s uvedením operačního systému Solaris 10 na trh. Interoperabilita s Linuxem navíc umožní zákazníkům využívat bezpečnost, škálovatelnost a spolehlivost podnikového systému Solaris, aniž by museli pořizovat další hardware na platformě x86.

„Podpora Sunu pro Linux a linuxovou komunitu je významnější než kdy v minulosti,“ řekl John Loiacono, výkonný viceprezident pro software, společnosti Sun Microsystems. „Vždy jsme se drželi strategie poskytovat co nejlepší interoperabilitu pro heterogenní prostředí. Noví zákazníci mohou nyní využívat všechny vlastnosti operačního systému Solaris 10 i s linuxovými aplikacemi do nichž už investovali a to za nižší cenu, než kterou platí za Linux. Už neexistuje důvod dělat kompromisy při rozhodování mezi Linuxem a Solarisem.“

Technologie Project Janus, která byla prezentována na konferenci LinuxWorld, je jednou z více než 600 nových vlastností, které přinese Solaris 10. Na rozdíl od emulátorů Linuxu, které fungují jako překladače linuxového kódu pro jiné platformy, umožní Project Janus systému Solaris provozovat linuxové aplikace na platformách x86 nativně, s podstatně vyšším výkonem.

Sun zjednodušuje kompatibilitu Solarisu a Linuxu na všech úrovních

Project Janus má splňovat řadu potřeb z hlediska interoperability: IT manažeři díky lepší součinnosti Solarisu a Linuxu získají vyšší efektivitu, vývojáři budou moci pro vývoj, testování a instalaci aplikací pro obě prostředí používat jedinou pracovní stanici či server a správci systémů budou moci využívat běžné administrační znalosti na obou platformách. Navíc, při použití softwaru N1™ Grid Container, mohou zákazníci v systému Solaris vytvořit virtuální linuxové prostředí, v němž jsou aplikace pro Solaris izolovány od aplikací pro Linux a od systémových chyb. Technologie Project Janus je vytvořena tak, aby poskytovala stoprocentní kompatibilitu s distribucí Red Hat Enterprise Linux 3 (RHEL 3).

Další důležité vlastnosti technologie Project Janus:

Linuxové aplikace mohou zákazníci provozovat se všemi výhodami Solarisu 10, včetně výkonného nástroje pro analýzu a diagnostiku problémů v reálném čase (Dynamic Tracing), vyspělého řešení dostupnosti služeb s online detekcí chyb a automatickým zotavením (Predictive Self Healing), souborového systému se samočinnou správou, který poskytuje řádově miliardkrát vyšší kapacitu než současné souborové systémy (Dynamic File System), a řady dalších nástrojů. Při provozu linuxových aplikací mohou zákazníci využívat nejdůležitější bezpečnostní přednosti systému Solaris, například Solaris Rights Management, Process Rights Management a N1 Grid Container. Tyto funkce umožňují řídit přístup, distribuci a spouštění procesů a služeb na základě stanovených bezpečnostních zá­sad.

Lepší součinnost Solarisu a Linuxu umožňuje spravovat několik platforem s využitím společné kvalifikace, dosahovat vyšší účinnosti vývoje pro více platforem a levněji zvládat migraci bez nákupu dalšího hardwaru.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi „The Network Is The Computer™” („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardwaru, softwaru a služeb pro provoz internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na adrese http://sun.com.

Sun, Sun Microsystems, logo Sun, N1, Solaris a The Network Is The Computer jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.

Mozilla je ochranná známka nebo registrovaná ochranná známka společnosti Netscape Communications Corporation ve Spojených státech a dalších zemích.

Kontakt:

Petr Ryvola
Marketing Manager
Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: +420 233 009 509
E-mail: petr.ryvola@sun.com
http://www.sun.cz