Hlavní navigace

Sun úspěšně spustil Solaris na první funkční verzi procesoru ROCK

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie – 2. května 2007, PRAHA – 31. května 2007 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila, že se jí poprvé podařilo úspěšně spustit operační systém Solaris 10 na špičkovém procesoru SPARC „ROCK“. Tohoto důležitého milníku dosáhla dříve, než plánovala, již šest týdnů po obdržení první dodávky prototypů procesoru ROCK.

Sdílet

„První spuštění Solarisu je zásadní úspěch ve vývoji našeho čipu nejvyšší třídy s technologií multithreading,“ řekl David Yen, výkonný viceprezident Sun Microelectronics. „Díky tomu se stále držíme plánu uvést první systémy s procesory ROCK ve druhém pololetí roku 2008. Tyto systémy přinesou bezprecedentní propustnost pro náročné podnikové aplikace, například ERP, CRM či velké databáze, a zajistí Sunu několikaletý náskok před konkurencí.“

Procesor ROCK je 16jádrová implementace architektury UltraSPARC, která poskytuje nesrovnatelnou účinnost pro jednovláknové i vícevláknové aplikace nejvyšší třídy. V oblasti počítačových systémů s vysokou propustností je Sun díky kombinaci architektury SPARC, systému Solaris, který již dlouho podporuje vícevláknový hardware a aplikace, a své jedinečné technologie vícevláknových sítí na špičce.

ROCK představuje třetí generaci procesorů CMT Sunu po procesoru UltraSPARC T1 a chystaném procesoru Niagara 2. Procesor UltraSPARC T1, s až osmi jádry a čtyřmi vlákny na jádro, je v současné době k dispozici v systémech Sun Fire T1000, T2000 a SPARC Enterprise. Tyto systémy s operačním systémem Solaris 10 koncem roku 2005 dostaly Sun do úplně jiné ligy z hlediska výkonu a energetické účinnosti. Systémy s procesory UltraSPARC T1 nyní každé čtvrtletí generují Sunu tržby vyšší než 100 miliónů dolarů a pomáhají společnosti uspět u nových zákazníků a na nových trzích. Souhrnné tržby z prodeje serverů Sun Fire T1000 a T2000 v březnu 2007 překročily hranici 500 miliónů dolarů.

Systémy postavené na procesoru Niagara 2 by měly být k dispozici ve druhém pololetí kalendářního roku 2007. Procesor Niagara 2 bude mít až osm vláken na jádro a budou v něm integrovány všechny zásadní funkce serveru, to znamená, že se bude jednat o první „systém na čipu“ od Sunu. Systémy postavené na procesoru Niagara 2 by měly přinést dvojnásobek propustnosti stávajících systémů T1000 a T2000.