Již při slavnostním zahájení konference nemohl Jaroslav Malina, vedoucí partnerského prodeje českého Sunu, nezmínit úspěchy architektury UltraSPARC T2, která se pyšní vůbec nejrychlejším náběhem prodejů v historii společnosti (s meziročním růstem okolo 225 procent). Hlavní prostor dopoledního přednáškového bloku však bezpochyby patřil Richardu Barringtonovi, vedoucímu sekce trvale udržitelného rozvoje a veřejné politiky anglické a irské centrály společnosti Sun Microsystems, který se ECO iniciativě intenzivně věnuje již 4 roky. V rámci zajímavé přednášky neopomněl upozornit na rostoucí ceny i konečné zásoby zdrojů a surovin, stejně jako na vládní i mezinárodní programy ochrany klimatu, které se dotknou nás všech – a to bez ohledu na to, zda na globální oteplování věříme, či ne. Mezi hlavní problémy současného průmyslu i oblasti IT řadí přílišné cílení na výkon, aniž by se společnosti souběžně více zajímaly o spotřebu, řešení odpadů ad.
Ve znamení výkonu a úspor
Sun Microsystems se ekologicky orientovaným aktivitám věnuje řadu let a tato oblast proto pro vývojáře není ničím novým. Jako výsledek jejich efektivní práce může být jmenována právě technologie UltraSPARC T2, která přináší obrovské úspory díky kombinaci extrémního výkonu se šetrností provozu. Servery, využívající této architektury, splňují nejpřísnější požadavky uživatelů na poměr cena/výkon i s ohledem na ekologickou šetrnost, o čemž svědčí velmi zajímavé hodnoty koeficientu SWaP (výkon dělený součinem prostoru a spotřeby, tj. Performance / (Space × Watts) ).
Vývojáři Sunu v minulých letech kompletně přepracovali zásady návrhu datových center právě s ohledem na ECO iniciativu. V této oblasti totiž vyznávají zásadu, že je třeba na problému zejména pracovat a nejen o něm pouze mluvit. Richard Barrington zdůraznil, že pokud mají být ekologické iniciativy úspěšné, musí vycházet od každého z nás, ať již jednotlivce či společnosti. Jako názorný příklad byla uvedena interní konsolidace hardwaru v evropské centrále Sunu: V rámci využití nejmodernějších technologií se v novém datacentru o 70 procent snížily náklady na prostor, výkon a chlazení, o 72 procent kleslo energetické zatížení a zároveň se snížil počet serverů o 20 procent a prostor pro jejich umístění dokonce o 89 procent.
Virtualizace – odpověď na rostoucí požadavky a omezené zdroje Na virtualizaci (a to včetně oblasti ukládání dat) není nutné nahlížet pouze z hlediska ekologické iniciativy, širším pohledem lze odhalit celou řadu dalších úspor. Ve svém příspěvku se virtualizaci a jejím objektivním přínosům věnoval Ladislav Pecen z českého Sunu, který připomenul nasazení předchozí generace vysoce úsporných serverů s procesory řady T1 již v roce 2005. Odborníky v publiku jistě zaujal detailní popis možností virtualizace na úrovni hardwaru i na úrovni operačního systému, stejně tak související komplexní nabídka řešení z produkce Sunu. Právem zde byl vyzdvižen koncept virtuálního desktopu (s ukázkou Sun Ray 2) a jeho možnosti efektivního a zabezpečeného přístupu k datům prakticky odkudkoli, a to i z mobilních zařízení.
Pavel Růžička, manažer pro systémovou praxi společnosti Sun Microsystems, zmínil přes 100 nasazení řešení s procesory UltraSPARC T1 a T2 u nás, stejně jako hlavní výhody, které stále více oceňují i zákazníci z České republiky. Ti požadují více výkonu, větší hustotu, vysokou efektivitu nasazení i správy těchto zařízení. I díky vynakládání nemalých částek na výzkum a vývoj (ročně okolo 2 miliard dolarů) se Sunu daří tyto požadavky plnit u zákazníků po celém světě. Když k tomu přidáme garanci plné kompatibility, která není u všech dodavatelů pravidlem, je při výběrových řízeních často rozhodnuto.
Solaris, OpenSolaris a letošní velké setkání vývojářů v Praze
Poslední přednáškou uvedl všechny přítomné do problematiky operačního systému Solaris 10 a jeho zásadních novinek Lukáš Rovenský, pracující v pražském vývojovém centru Sunu. Z výhod tohoto oblíbeného operačního systému zmínil například velmi vysokou stabilitu, spolehlivost a výkon, snadnou škálovatelnost i výjimečnou kompatibilitu. Nezapomněl ani na aktuální informace o komunitním projektu OpenSolaris, který má velkou řadu příznivců i v České republice. Ti se nakonec již nyní mohou těšit na významnou akci OpenSolaris Developer Conference, která se uskuteční 25. až 27. června 2008 v Praze.
Pozn.: Přednášky si můžete stáhnout z informačního webu pražské konference Sun (www.expo-net.cz/sun/).