Hlavní navigace

Superpočítač zlepší reakce na krizové situace

[Tisková zpráva] 17. března 2010 – Na jak dlouho bude zacpána dálnice D1, pokud zde v pondělí ráno havaruje kamion a zcela zablokuje dopravu? Tuto otázku si častokrát kladou nejen sami řidiči spěchající do práce, ale mnohdy i samotní silničáři. Při rozhodování se totiž musí spolehnout na své vlastní instinkty. To se však brzy změní. Vědci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava totiž pracují na systému Floreon+ založeném na modelování a simulacích pomocí výkonných výpočetních prostředků, které by měly pomoci řešit krizové situace nejen na silnicích.

Sdílet

Povodně, ekologické havárie, dopravní kolaps, to vše jsou situace, které vyžadují především rychlý zásah. Výzkumníci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava proto vytvářejí simulační modely, které by měly dokázat předpovídat jejich vývoj a nabízet různé varianty řešení. „Z těchto simulací se záchranné složky mohou například dozvědět, jaká se vytvoří kolona aut a kdy by mohlo dojít k obnovení běžného provozu, pokud bude po určitou dobu kvůli havárii v provozu pouze jeden jízdní pruh, “ uvádí Vít Vondrák, jeden z tvůrců systému Floreon+, a dodává: „Tato informace pak umožňuje zlepšit efektivní rozhodování, které šetří čas a peníze všem zúčastněným, včetně občanů uvízlých v zácpě.“

Systém Floreon+ vychází ze zpracování a analýzy aktuálních i historických dat, což však vyžaduje špičkovou výpočetní techniku. Proto Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava společně s partnery připravila projekt Centrum excelence IT4Innovations, jehož jádrem je pořízení velmi výkonného superpočítače. Na tento projekt zažádala o dotace ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace, který má na starosti Ministerstvo školství. Využití superpočítače by však nebylo zaměřeno pouze na simulace krizových situací, ale také na výpočetně náročné simulace v oblasti nanotechnologií, farmaceutiky, fyziky, informatiky a průmyslu.

O systém Floreon+ již projevil zájem také Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR). „V současné době je připravována revize zákona o krizovém řízení, která by měla vycházet vstříc právě takovýmto moderních nástrojům řízení. S tím však také souvisí úkol zajistit těmto systémům potřebná vstupní data a zároveň zabezpečit ochranu osobních údajů,“ zdůrazňuje genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, generální ředitel HZS ČR, v narážce na obavy, aby takovéto systémy nepředstavovaly hrozbu v podobě vše sledujícího „Velkého bratra“. Dle autorů z Ostravy však systém potřebuje pouze agregovaná data, jednotlivá čísla SPZ či mobilních telefonů do systému vůbec nevstupují.