Hlavní navigace

Supersopka- dvoudílný dokumentární film BBC

[Tisková zpráva] Hraný dokument BBC o jedné z možných variant zásadního ohrožení života na Zemi výbuchem supersopky pod Yellowstonských parkem v USA.

Sdílet

Yellowstonský národní park, který se rozprostírá na území Skalnatých hor, je nejstarším národním parkem na světě. Je pověstný nejen svým přírodním bohatstvím, ale také malou tloušťkou zemské kůry, pod níž se právě v místech parku ukrývá možné nebezpečí, ohrožující celou naši planetu. Alespoň podle tvůrců hraného dokumentárního snímku Supersopka, jehož první část uvede Česká televize v úterý 13. 2. na ČT1 ve 20,00.

Dvoudílný film, natočený před třemi lety, vysílaný televizními stanicemi BBC, Discovery Channel a dalšími světovými kanály, vychází z potenciální hrozby erupce superskoky. Tento geomorfologický faktor je ukryt ne příliš hluboko pod povrchem Země. I přesto, že takovýchto supersopek je na naší planetě jen hrstka, pokud by se jen jedna z nich probudila k životu, byly by následky katastrofální. Exploze by byla slyšet po celé zeměkouli, obloha by zčernala a planetu by zahalila nukleární zima.

Poslední výbuch superskoky se odehrál před 74 000 lety na Sumatře. Erupce vulkánu, desettisíckrát většího než Hora Sv. Heleny, byla důsledkem globální katastrofy, která silně ovlivnila život na Zemi. Vědci předpokládají, že podobná erupce se opět očekává, jen netuší přesně kdy a kde.

Potenciálním místem však může být právě Yellowstonský park, jedno z nejhezčích míst Severní Ameriky. Je známo, že jedna z největších supersopek leží právě pod jeho povrchem. Vědci odhalili, že tamní vulkán vyvěrá v pravidelných cyklech, jednou za 600 000 let. Poslední erupce proběhla právě před 600 000 lety, takže ta následná je očekávaná. Navíc ve spícím gigantu je stále patrný „život“. Vulkanologové sledující pohyby lávy pod povrchem parku spočítali, že v jedné části oblasti se půda během jednoho století zvedla o sedmdesát centimetrů. Je to jen nevinný pohyb lávy? Nebo to předznamenává něco mnohem hrozivějšího? Vědci mají jen málo odpovědí, ale vědí, že dopad yellowstonské erupce by byl katastrofální. Obrovská plocha Spojených států by byla zničena, americká ekonomika by zkolabovala a tisíce lidí by zemřely. Zničilo by to vlastně celou planetu. Klimatologové tvrdí, že někdejší výbuch sumaterské Toby zapříčinil, že se do vzduchu dostalo obrovské množství popela a kysličníku siřičitého, což zakrylo slunce a způsobilo, že teplota na Zemi prudce klesla. Někteří genetici nyní věří, že tato katastrofa tehdy postihla lidský život a snížila populaci na Zemi jen na několik tisíc jedinců. Lidstvo bylo na pokraji zániku. A to se může stát znovu.

Snímek pracuje s názory vědců, reálnými záběry i počítačovou simulací. Dramatické okamžiky filmu byly tvůrci následně potvrzeny vědeckými analýzami a zachyceny v dokumentu Supersopka- pravda o Yellowstoneském národním parku, který v rámci cyklu Zázračná planeta uvede Česká televize po odvysílání obou dílů hraného dokumentu, v pátek 23.2. ve 20,00 na ČT2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).