Hlavní navigace

Svět ticha – pořad z cyklu České televize Experiment – 28. února

[Tisková zpráva] Zpěvačka Lenka Dusilová je zvyklá se vyjadřovat hudbou. Co se stane ve chvíli, kdy ji zradí sluch a bude téměř neslyšící? Bude schopná se dorozumět? Odpovědi na tyto otázky bude hledat Experiment ČT v sobotu 28. února na ČT1 od 17.15 hod.

Sdílet

V devátém díle nového vzdělávacího cyklu Experiment se diváci seznámí s životem v kůži člověka, který vůbec neslyší. Hluchoněmá Míša je pustí do světa, kde neexistují tóny, zvuky, hudba. Je tu jen ticho. Dozvědí se, kolik toho vlastně vnímáme sluchem a do jaké míry lze sluch nahradit očním kontaktem. Co vlastně je znaková řeč a jak funguje. Jaké chyby děláme v komunikaci s neslyšícími a jak jim třeba můžeme svým chováním pomoci.

Zpěvačka Lenka Dusilová se popere s faktem, že najednou přišla o sluch a musí se naučit komunikovat úplně jinak. Mentorkou-rádkyní bude slečna Míša, která je hluchoněmá od narození. Lenka a Míša spolu stráví několik dní. V pořadu promluví také maminka Míši, paní Marie, o tom, jak a kdy zjistila, že její dcera vůbec neslyší.

„Naučila jsem se několik znaků pro domluvu s neslyšícími. Nakonec jsem ale při mluvení používala celé tělo! Byli neuvěřitelně trpěliví, objevila jsem s nimi nový svět. Mnoho věcí je pro neslyšící velmi obtížné – například jen jít nakupovat! Také jsem si uvědomila, kolik nebezpečí na člověka číhá, kterým se dokáže vyhnout díky sluchu – třeba v dopravě,“ prozrazuje své pocity Lenka Dusilová.

Repríza pořadu v pátek 6. března na ČT2 od 09.35 hod. www.ceskatele­vize.cz/experi­ment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.