Hlavní navigace

Světlo přátelství z Betléma

[Tisková zpráva] Betlémské světlo si už po osmnácté do svých domovů odnesou obyvatelé Jihočeského kraje. Slavnostní předání „Světla přátelství“ občanům se uskuteční ve čtvrtek 21. 12. 2006 (16.30 hodin) před katedrálou sv. Mikuláše v Českých Budějovicích za přítomnosti českobudějovického biskupa Jiřího Paďoura, primátora města Juraje Thomy a hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka.

Sdílet

Vystoupí Českobudějovický komorní sbor pod vedením Jaroslavy Koulové, slavnost uvede redaktor Filip Černý. Přímý přenos z události uslyšíte na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice (na jihočeské frekvenci 106,4 MHz a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko).

Prostřednictvím farářů, starostů, skautů a pracovníků České pošty bude světlo přeneseno do dalších míst v kraji. Od pátku 22. prosince až do Štědrého dne si potom každý může Světlo z Betléma, které si lidé po celém světě předávají jako důkaz dobré vůle, odnést z katedrály sv. Mikuláše, z osmi hlavních poboček České pošty v Jihočeském kraji a z českobudějovické rozhlasové recepce v ulici U Tří lvů 1 (pouze v pátek 22. 12.).

Z Českých Budějovic poputuje Betlémské světlo i do Prahy.
Historie: Myšlenka Betlémského světla vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. Plamínek, zažehnutý v místě narození Ježíše Krista v Betlémě, nazvaný Světlo přátelství, putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do 2-ti5 zemí světa a institucím jako jsou Evropský parlament či sídlo OSN v New Yorku. Každoročně Světlo přátelství slavnostně přebírá Český rozhlas České Budějovice a přiváží jej společně s jihočeským biskupem a hejtmanem Jihočeského kraje do České republiky.

Je ohromující, jak člověk 21. století, který je schopen domluvit se v téže minutě s opačnou stranou zeměkoule, opatruje symbolický plamínek, hřeje jej v dlani a strachuje se, aby cestou nezhasl a nepřetrhl tak řetěz vzájemného lidského pochopení.

Do jižních Čech přivezou Betlémské světlo zástupci Českého rozhlasu České Budějovice spolu se studentem sekundy Biskupského gymnázia Josefem Havlíčkem v pondělí dne 18. prosince ve večerních hodinách ze Slavnostního předání v ORF v Linci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).