Hlavní navigace

Světový den mládeže v přímém přenosu 20. 8. na ČT2

[Tisková zpráva] Česká televize odvysílá v sobotu 20. srpna na ČT2 od 20:30 hodin v přímém přenosu vigilii s papežem Benediktem XVI., kterou v Madridu vyvrcholí setkání mladých lidí z celého světa.

Sdílet

Čtyři dny neopakovatelné atmosféry kulminující sobotní vigilií, kterou v přímém přenosu zprostředkuje divákům Česká televize 20. srpna na Dvojce od 20:30 hodin, jsou vždy naplněné duchovním mottem setkání, letos znějícím: „V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry."

Už přes čtvrt století mají mladí lidé z celého světa příležitost setkat se (kdysi co dva roky, nyní každé tři roky) se Svatým otcem v rámci Světových dnů mládeže. Mezinárodní událost, jejíž tradici založil Jan Pavel II. v roce 1985, zve přitom k účasti křesťany nejen katolického vyznání. Zatímco kdysi bylo její konání spojeno s Květnou nedělí a zpočátku jen málokdo věřil tomu, že se tato papežova myšlenka ujme, letos si setkání křesťanské mládeže píše před sebou číslovku XXVI., a postupně se přesunulo do prázdninových měsíců. Každé Světové dny mládeže mají své logo, hymnu a motto z Bible, které vybírá papež. A počet poutníků, směřujících k tomuto zážitku, narůstá.

Letos je mezi nimi přes 3 000 Čechů, kteří strávili přípravný týden od 11. do 15. srpna ve městě Taragona u Středozemního moře. Českým poutníkům bude zajišťovat zázemí, služby a informace České národní centrum. Česká republika také představí v Madridu 3 projekty: výstavu známého českého fotografa Jindřicha Štreita Brána naděje, folklorní soubor Dúbrava a jeho vystoupení Návrat ke kořenům a Biblické písně Antonína Dvořáka v podání Jana Šprty (varhany) a Pavla Borského (zpěv).

Do Španělska se Světové dny mládeže vracejí po 22 letech. V roce 1989 se konaly v proslulém poutním místě Santiago de Compostela, letos zaplní ulice hlavního města. V Madridu zřejmě nebude překonána rekordní účast 7 milionů mladých z konání Světových dnů mládeže roku 1995 v Manile, i tak se španělská metropole chystá pojmout až 2 miliony poutníků. To je více než dvojnásobek účastníků, kteří se sjeli do Kolína nad Rýnem v roce 2005, kdy se Benedikt XVI. setkal s mládeží celého světa poprvé. Podruhé se za ní rozjel až do australského Sydney. Letošní Světové dny mládeže si evropská mládež jistě nenechá ujít, protože v rámci střídání kontinentů bude muset vycestovat v roce 2014 nepochybně podstatně dál. Kam, to ovšem odtajní papež Benedikt XVI. teprve poslední den, po závěrečné mši svaté na aerodromu Cuatro Vientos. Na stejném místě s ním předchozí večer prožijí mladí i večerní vigilii. Prostřednictvím obrazovek ji uvidí ale nejen mladí. Ve dvouhodinovém přímém přenosu České televize ji navíc budou ze studia na Kavčích horách provázet zasvěceným komentářem Kateřina Rózsová a Vladimír Málek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).