Hlavní navigace

Úkryt za mřížemi – Svetozar Nevole v cyklu Neznámí hrdinové – 7. 2.

[Tisková zpráva] Nadaný český psychiatr Svetozar Nevole poskytoval na počátku padesátých let na klinice úkryt lidem pronásledovaným komunistickým režimem. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 7. února na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Český psychiatr Svetozar Nevole (1910–1965) poskytl ve čtyřicátých letech 20. století teoretikům mnoho podnětů k přehodnocení lidského vnímání a poznávání světa. Nevole byl po všech stránkách výjimečný člověk. Byl to extrémně nadaný samorost, jehož mimořádná inteligence, široký rozhled a nepoddajná povaha mu nedovolovaly splynout s šedým davem. Nastupující totalitní režim mu však nedovolil originální teze dále rozvíjet.

Zlom nastal, když psychiatr poskytl na své klinice úkryt osobám, které stát označil jako nepřátelské. Pomoc dvěma katolickým intelektuálům se mu stala osudnou. Soud mu za tento protistátní čin udělil nepodmíněný trest dva a půl roku vězení. Jeho další vědecká a publikační činnost tím byla podstatně ohrožena a de facto znemožněna. Dobovými politickými okolnostmi unavený a znechucený vědec se proto rozhodl předčasně ukončit svůj život.

„Totalitní moc zavřela Svetozara Nevoleho na dva a půl roku do vězení, což v kontextu jiných lidských osudů nebylo až tak moc. Horší však bylo, že mu bylo znemožněno dále vědecky pracovat a jeho spisy byly vyřazeny z knihoven. V důsledku tohoto ideologického působení upadlo jméno výjimečného psychiatra neprávem v zapomnění. A právě to jsme se pokusili tímto dokumentem napravit," říká autor a režisér Miloslav Kučera.

Kamera Libor Hlavatý, dramaturgie Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).