Hlavní navigace

Nový report společnosti Symantec varuje před rostoucí stínovou ekonomikou

[Tisková zpráva] Celková hodnota nabízeného zboží na serverech stínové ekonomiky byla během posledních dvanácti měsíců větší než 276 milionů dolarů.

Sdílet

Praha – 3. prosince 2008 – Společnost Symantec Corp. (Nasdaq: SYMC) uvolnila svůj report věnovaný stínové ekonomice. Zpráva podrobně líčí stínovou ekonomiku na internetu, která dospěla do stádia efektivního světového trhu, na němž je pravidelný zájem o nákup a prodej kradeného zboží a podvodných služeb. Cena nabízeného zboží jednotlivými obchodníky se počítá na miliony dolarů. Zpráva vychází z dat shromážděných organizací Symantec Security Technology and Response (STAR) v období mezi 1. červencem 2007 a 30. červnem 2008.

Potenciální hodnota nabízeného zboží, sledovaného společností Symantec, byla ve stanoveném období větší než 276 milionů dolarů. Tato hodnota vychází z cen nabízeného zboží a služeb a porovnání, kolik by prodejce vydělal, při prodeji kompletní nabídky.

Nejčastěji nabízeným druhem zboží a služeb jsou informace o kreditní kartě, které představují 31% podíl celkového obchodu. Zatímco čísla ukradených kreditních karet se prodávají za relativně malé sumy od 0,10 do 25 dolarů za kartu, limit pro čerpání z kreditní karty se v průměru vyšplhal až nad čtyřtisícovou mez. Symantec vypočítal, že potenciální hodnota všech kreditních karet nabízených v průběhu sledovaného období činila 5,3 miliardy dolarů.

Popularita informací o kreditních kartách vyplývá z existence mnoha způsobů, jak získané informace využít pro podvody. Kreditní karty jsou snadno použitelné pro on-line nakupování a proto je často obtížné pro obchodníka nebo poskytovatele úvěru rozpoznat a určit podvodné transakce předtím, než podvodníci kompletně dokončí transakci a obdrží své zboží. Kromě toho jsou informace o kreditních kartách často prodávány podvodníkům ve velkém, se slevami nebo volnými čísly poskytnutými s většími nákupy.

Druhou nejběžněji nabízenou kategorií zboží a služeb byly finanční účty, které tvořily 20 % z celku. Zatímco informace o ukradeném bankovním účtu se prodává mezi 10 a 1000 dolary, průměrně nabízený zůstatek ukradeného účtu je téměř 40 000 dolarů. Spočteme-li průměrně nabízený zůstatek bankovního účtu s průměrnou cenou za ukradená čísla bankovních účtů, celková cena bankovních účtů nabízených během sledovaného období byla 1,7 miliardy dolarů. Informace o finančních účtech jsou populární díky potenciálně vysokým výplatám z těchto účtů a také díky rychlosti, se kterou se tyto výběry mohou uskutečnit. V jednom případě byl dokonce účet online převeden na nevypátratelné místo v méně než 15 minutách.

Během sledovaného období pozoroval Symantec 69 130 různých aktivních prodejců a celkem 44 321 095 zpráv poslaných na fóra, kde se s těmito údaji obchoduje. Potenciální hodnota celkového množství nabízeného zboží Top 10 nejaktivnějších prodejců byla 16,3 milionu dolarů za kreditní karty a 2 miliony dolarů za bankovní účty. Nejaktivnější prodejce, kterého v daném období Symantec identifikoval, nabízel zboží s potenciální hodnotou 6,4 milionu dolarů.

Stínová ekonomika je závislá na zeměpisné poloze a generuje příjmy pro kyberzločince, kteří působí jako jednotlivci i jako dobře organizované a propracované skupiny. Během reportovacího období bylo nejvíce takových serverů zjištěno v Severní Americe: 45 % z celkového počtu; v regionu Evropa/Střední východ/Afrika bylo zjištěno 38 % serverů; následoval region Asie/Pacifik s 12 % a Latinská Amerika s 5 %. Zeměpisná poloha serverů stínové ekonomiky se neustále mění, čímž se ztěžuje jejich případné odhalení.

„Report o stínové ekonomice dokazuje, že dnešní kyberzločinci využívají informace, které shromažďují bez povolení zákazníků a obchodníků,“ řekl Stehen Trilling, viceprezident Symantec Security Technology and Response. „Vzhledem k tomu, že jednotlivci i skupiny pokračují ve vývoji nových nástrojů a technik k oklamání legitimních uživatelů po celém světě, musí se stát ochrana a snižování rizik proti útokům mezinárodní prioritou.“

Pro více informací, prosíme, navštivte: Symantec Internet Security Threat Report XIII

O Security Technology and Response
Organizace Symantec Security Technology and Response (STAR), která obsahuje Security Response, je celosvětový tým složený z bezpečnostních inženýrů, analytiků hrozeb a vývojářů, kteří zajišťují bezproblémovou funkčnost, obsah a podporu pro všechna bezpečnostní řešení Symantec. Díky výzkumným centrům po celém světě monitoruje STAR zprávy o škodlivých kódech z více než 120 milionů systémů v celém internetu, dostává data ze 40 000 síťových senzorů ve více než 200 zemích a sleduje více než 25 000 zranitelných míst, která ovlivňují více než 55 000 technologií od více než 8 000 prodejců. Tým používá tento rozsáhlý zpravodajský systém k vyvíjení a vydávání nejkomplexnějšího bezpečnostního řešení proti známým i novým hrozbám.

O společnosti Symantec
Společnost Symantec zaujímá světové prvenství v poskytování softwaru, zařízení a služeb, díky nimž mohou podniky i jednotliví zákazníci důvěřovat připojení ke světové síti. Společnost svým zákazníkům poskytuje software a služby zaměřené na předcházení bezpečnostních rizik a rizik týkajících se dostupnosti, dodržování norem a výkonu, a pomáhá jim tak chránit jejich infrastrukturu a informační zdroje a procesy. Společnost Symantec má ředitelství ve městě Cupertino v Kalifornii a pobočky ve více než 40 zemích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.symantec.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).