Hlavní navigace

T-Systems zajišťuje zabezpečené chytré telefony pro německé úřady Rámcová smlouva byla podepsána s ministerstvem vnitra

[Tisková zpráva] T-Systems podepsal rámcovou smlouvu s německým ministerstvem vnitra na řešení a dodávku bezpečných a chytrých telefonů pro 350 vládních organizací. Bezpečná mobilní komunikace již byla představena zástupcům veřejné moci, projekt začíná s 13 úřady, které jsou především z řad ministerstev. Pět z nich již zahájilo přípravné práce na tomto projektu. T-Systems nyní dodává ministerstvům několik stovek telefonů SiMKo 2 včetně kryptovacích karet a zároveň realizuje nezbytné řešení pro integraci celého systému do ICT infrastruktury úřadů.

Sdílet

„Výběr prvních uživatelů systému SiMKo 2 závisí na německých úřadech – měli by se jimi stát především ministři. Chytré telefony jsou kromě vládních úřadů vhodné i pro komerční sektor, který tak může chránit svou mobilní komunikaci například před kriminalitou „bílých límečků,“ říká Stephan Maihoff, který je ve společnosti T-Systems odpovědný za vývoj bezpečnostních řešení. Chytré telefony SiMKo 2 jsou aktuálně dostupné v rámci telefonu HTC Touch Pro a HTC Touch HD, brzy budou následovat zařízení HTC Touch Pro 2 a HTC Snap. Tato zařízení jsou dostupná i v České republice.

Federální úřad pro informační bezpečnost (BSI) ocenil tato zařízení s řešením od T-Systems jako „doporučená pro použití v režimu pro veřejnou správu“. Toto ocenění koresponduje s požadavky německých vládních úřadů a komerčních subjektů, které se zaměřují na vysokou bezpečnost.

Bezpečná mobilní komunikace v podobě řešení od T-Systems zahrnuje ochranu nejen samotného telefonu a softwaru, ale zároveň garantuje i bezpečnou práci s tímto telefonem. T-Systems využívá zařízení od výrobce HTC spolu se systémem Microsoft Windows Mobile, který je použit v telefonech SiMKo 2, a zároveň spolupracuje s dodavatelem bezpečnostních řešení Certgate.

Chytrý telefon je vždy nastaven v režimu s krytováním. Krytování zahrnuje přístup do infrastruktury uživatele, přenos dat, operační systém i data uložená v telefonu. Zařízení SiMKo 2 jsou také chráněna pro případ ztráty. Kryptování využívá mechanismy požadované úřady a BSI a je založeno na bázi vložené microSD SmartCard, která integruje bezpečnostní funkce na běžné kartě pro PDA a chytré telefony.

Celý systém od T-Systems pracuje s digitální identitou, certifikáty a důvěryhodným centrem. Centrum může být na bázi zákaznického PKI (public key infrastructure) nebo na ověření přímo u Deutsche Telekomu (Telesec), mateřské firmy T-Systems. Certifikáty jsou uchovávány na speciálně připravené kartě v telefonu. Veškeré operace spojené s používáním telefonu, generováním klíčů a kryptováním fungují jen s touto kartou. To znamená, že jen vlastník, který má kartu a zná k ní přístup, může získat data.

Telefony HTC zajišťují přímé připojení do infrastruktury veřejné moci nebo korporátní sítě, umožňují využívat firemní aplikace a používat další funkce přes zabezpečený VPN tunel. Zařízení se tak stává vysoce bezpečnou mobilní kanceláří. Uživatelé mohou mít přístup ke svým informacím (PIM – personal information management) z libovolného místa a v libovolný čas. Mají tak dostupné například své e-maily, kalendáře a kontakty. Problém není ani bezpečný přístup na internet. Některé funkce, které mohou představovat bezpečnostní riziko, například kamera, bluetooth, GPS nebo funkce WLAN, jsou v telefonu nedostupné.

O společnosti T-Systems
T-Systems Czech Republic nabízí síťově orientovaná ICT řešení a služby zahrnující systémovou integraci, implementaci a provoz ICT systémů. Zaměřuje se především na podnikovou klientelu, a to jak na nadnárodní koncerny s celosvětovou působností, tak i na významné lokální podniky. V roce 2008 činily výnosy společnosti přes 2,9 miliardy korun.

Skupina T-Systems patřící do koncernu Deutsche Telekom AG je jedním z vedoucích evropských poskytovatelů služeb a řešení informačních a komunikačních technologií (ICT) pro podnikové zákazníky. Skupina má přes 46.000 zaměstnanců ve více než 20 zemích světa a její výnosy v roce 2008 činily přibližně 11 miliard eur.

Služby společnosti T-Systems představují pro zákazníky optimalizaci procesů, zlepšení kvality a snížení nákladů na oblast interních ICT systémů. To ve svém důsledku poskytuje zákazníkům vyšší flexibilitu a možnost koncentrace na jejich hlavní předmět činnosti.

Informace o společnosti a jejích službách najdete na internetové stránce www.t-systems.cz nebo na mezinárodních stránkách www.t-systems.com.