Hlavní navigace

Táborská cesta smrti – Jaroslav Vacek v cyklu Neznámí hrdinové – 31. 1.

[Tisková zpráva] Jaroslav Vacek se zapojil do protinacistického odboje. Na Táborsku se stal jedním z hlavních představitelů hnutí odporu. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 31. ledna na ČT2 od 21:10 hodin.

Sdílet

Jaroslav Vacek (1894–1944) bojoval během 1. světové války v československých legiích za svobodu národa. Jako hrdý legionář nechtěl ani v březnu 1939 mlčky přihlížet nacistické okupaci země. Byl si vědom, že ideje, za něž kdysi bojoval na frontě, jsou opět v ohrožení. Stal se jedním z hlavních představitelů aktivního odporu na Táborsku. Obratně přitom využíval svého zaměstnání v táborské věznici. Ve vězeňské kanceláři tiskl letáky, zprostředkovával domluvy vězňů před výslechy ale i jejich kontakt s rodinami. Organizoval také sbírky potravin a peněz pro rodinné příslušníky uvězněných.

Počátkem února 1943 byla však jeho odbojová skupina prozrazena. Gestapo zadrželo většinu členů. Jaroslav Vacek byl zatčen s celou rodinou. Po surových výsleších na služebně táborského gestapa byl odsouzen k trestu smrti a 23. srpna 1944 popraven v drážďanské sekyrárně.

„Jaroslav Vacek byl úžasně statečný člověk. Patřil k těm táborským občanům, kteří se nikdy nesmířili s nacistickou okupací a museli za to zaplatit životem. A právě o nich vypráví náš dokument,“ říká scenárista a režisér Zdeněk Všelicha. Kamera František Okrouhlík, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

www.ceskatele­vize.cz/program