Hlavní navigace

Tahanice kolem nového trestního zákoníku v ČT

[Tisková zpráva] Právě v době, kdy snížení věkové hranice trestní odpovědnosti představuje jeden z hlavních proudů diskuze okolo nového trestního zákoníku, připravuje Česká televize film Tak zítra nashle, který se uvedeného tématu také dotýká.

Sdílet

Působivý dramatický příběh Josefa Klímy vypráví o střetu morálky s bezohlednou kriminalitou nezletilých v drsné realitě současnosti; mladá poslankyně pocítí na vlastní kůži důsledky nedokonalosti trestního zákoníku.

Mladá poslankyně, které dal Josef Klíma ve svém scénáři jméno Denisa Klánová, se snaží ovlivnit odhlasování dlouhá léta připravovaného trestního zákoníku. Je přesvědčena, že do něj byla, v podobě jednoho z paragrafů, záměrně vpašována skrytá past, otevírající dokořán dveře tunelářům a která navíc ještě ty, kdo jsou za podobnou činnost již stíháni, de facto amnestuje. Její krok vyvolá celou řadu reakcí těch, kteří by si naopak přáli, aby trestní zákoník byl odhlasován a schválen právě v této podobě. Rozehrají nelítostnou hru, kterou nemůže bezbranná žena bez pomoci paragrafů zákona, který právě ona zpochybnila, vyhrát.

Scénář Josefa Klímy je jedním ze tří vítězných textů ve scenáristické soutěži Centra dramatické tvorby z roku 2006. Autor se snaží ve svém příběhu diváky vyprovokovat k zamyšlení nad nekonečností tahanic o novém trestním zákoníku. Upozorňuje na to, že život „obyčejných lidí“ neohrožují jenom a nejvíce tuneláři, ale možná v mnohem větší míře se ve svém každodenním životě potýkáme s mladistvými delikventy nebo sexuálními devianty, kteří jsou díky zastaralému trestnímu zákoníku nepostižitelní. Režisérem televizního filmu je Miloš Zábranský. Jako představitelku hlavní role si vybral Lenku Vlasákovou. V dalších rolích se představí Simona Stašová, Jiří Schmitzer, Adrian Jastraban, Vladimír Kratina, Martin Preiss a další. První klapka padla 20. října a točilo se do poloviny listopadu, nyní je materiál ve střižně. K vysílání by měl být připraven v první polovině příštího roku.