Hlavní navigace

Tak to vidím já, nový cyklus dokumentů ČT pro děti – středa 18. března

[Tisková zpráva] Tak to vidím já, premiéra od 18. března vždy ve středu na ČT1 od 16:15 hodin. Sledujte sedmidílný cyklus dokumentů pro děti, kde hlavní hrdina představuje svůj příběh.

Sdílet

18. 3. ČT1 16:15 Jáchym
Na začátku prázdnin v roce 2005 vběhnul školák Jáchym Rejžek pod auto. Přes měsíc byl v bezvědomí. Přestal mluvit. Postupně se rozmluvil, vrátila se mu paměť. Prodělal řadu operací a dodnes má následky. Po návratu mezi spolužáky ho čekal šok. Začala šikana. Příběh psychické šikany, manipulace dětským kolektivem i zápasem o návrat k plnohodnotnému životu. Režie Břetislav Rychlík. Repríza: čtvrtek 19. 3. na ČT2 od 14:15 hod.

25. 3. ČT1 16:15 Michaela a Liliana
Devítiletá Michaela žije společně se svými šesti sourozenci v SOS dětské vesničce Brně–Medlánkách. Jejich adoptivní mamince se podařilo postupně je získat do pěstounské péče z různých zařízení, kde byly rozmístěny. Před několika lety došlo k dramatické události. S jejími následky se především Michala vyrovnává dodnes. Její biologická maminka nechala děti o samotě. Hrály si zápalkami. Došlo k požáru, ze kterého Michaela vyvázla nejhůře. Celý následující rok strávila v nemocnici, kde bojovala o život. Příběh o houževnatosti a chuti žít zároveň vypráví i její mladší sestra Liliana. Režie Veronika Sobková. Repríza: na čtvrtek 26. 3. na ČT2 od 14:10 hod.

1. 4. ČT1 16:15 Filip
Osmiletý Filip Horváth žije se svou rodinou v pavlačovém domě v brněnské ulici Bratislavská. Má starší sestru a tři mladší sourozence. V rodině se hovoří výhradě romsky. Přibližně dva roky Filip navštěvuje Muzeum romské kultury, které nabízí místním dětem doučování. S jeho pomocí se mu daří dosahovat ve škole velmi dobrých výsledků. Někteří starší příslušníci rodiny neumějí číst nebo jen velmi málo. Filip se rozhodl, že svým dětem pohádky bude umět číst. Pod vedením pracovníků Muzea romské kultury udělal neuvěřitelné pokroky. Režie Monika Rychlíková. Repríza: ve čtvrtek 2. 4. na ČT2 od 15:00 hod.

8. 4. Stázka
Nevidomá Stázka Bendová je takový malý zvědavý neposeda. Miluje objevovat neznámé. Chce vyzkoušet všechno, co se dá. Ráda jezdí na kole, lyžuje, hraje na flétnu a dokonce i leze po skalách. Nedávno začala chodit do první třídy. Režie Adéla Sirotková.

15. 4. Jája
Život osmiletého Jáji Pingitzera, skejťáka, sprejera a rapera z Českého Krumlova není naplněn obdivem k všudypřítomným památkám. Naopak, jako by je ani nevnímal. Kodrcá na svém skejťáckém prkénku městem. Vykřikuje raperské songy. Zpovídá se ze svých prvních lásek. Sprejem vymaluje celou svou rodinu. Nechce jen obdivovat cizí minulost, chce si vytvořit svou vlastní. Režie Theodora Remundová.

22. 4. Káťa
Třináctiletá Jekatěrina pochází z ruského Kursku. V českém prostředí žije teprve půl roku. Příčinou přestěhování do Prahy byl sňatek její maminky s Rusem, který žije v ČR již delší dobu. Přišla tak o všechny své kamarády. Káťa je citlivá dívka se snovým, ale aktivním přístupem k životu. Díky němu se jí i přes počáteční potíže daří zvládat bouřlivé změny provázející kulturní asimilaci. Nachází nová přátelství. Věnuje se opět naplno výtvarnému i dramatickému umění, pro která má umělecké nadání. Režie Adrian Kukal.

29. 4. Lucie
Život „malé kouzelnice“ Lucie se trochu vymyká tomu běžnému, na který jsou jiné děti zvyklé. Její tatínek je profesionální kouzelník. Lucie tak od malinka vnímá tátovo a mámino zvláštní zaměstnání a svět s tím spojený. Pozve si domů dvě kamarádky a prozradí jim nejen kouzla, ale také něco o sobě. Režie: Monika Rychlíková.

Autorkou námětu a dramaturgyní cyklu je Monika Rychlíková, vedoucí výroby Dagmar Juráková. Dokumentární cyklus Tak to vidím já vznikl v Centru tvorby pro děti a mládež.

Repríza pořadu vždy ve čtvrtek na ČT2 v odpoledních hodinách.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program