Hlavní navigace

Talentovaní na scestí – René a 13. komnata Jana Révaie – 26. 9. na ČT2

[Tisková zpráva] Tvůrčí duch na šikmé ploše – také nadaní lidé mohou klesnout na samé dno a mimo zákon. V neděli 26. 9. na ČT2 ve 20:00 ve Večeru na téma… Talentovaní na scestí: René, dokument Heleny Třeštíkové, který časosběrnou metodou sleduje životní pouť nenapravitelného hříšníka na okraji společnosti a 13. komnata Jana Révaie, který si trest za svůj přestupek odpykal, pracoval na sobě a uspěl jako muzikálová hvězda.

Sdílet

20:00 René
premiéra koprodukčního filmu ČT, oceněného mj. Prix Arte Evropské filmové akademie

Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh desperáta Reného, kterého režisérka sleduje od sedmnácti let na jeho cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně po dvaceti letech, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který ale také napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy.

Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálu, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René anglicky nepřesně napsaným tetováním „Fuck of people“, které „zdobí“ jeho krk.

www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/rene, www.ceskatele­vize.cz/filmy/

21:30 13. komnata Jana Révaie (2007)
Filmový „Rebel" udělal v mládí životní chybu, odpykal si za ni trest a dokázal se změnit. Příběh Jana Révaie je tak trochu jako z amerického filmu. Je o člověku, který udělal chybu, šel za ni pykat, ale nevzdal se a pracoval na sobě. Nestal se celebritou, protože byl kriminálník jako někteří jiní, ale naopak přesto. Otázkou je, nakolik mu pomohla vůle, rodina, štěstí, příjemný vzhled… A pak by bylo zajímavé zjistit, kolik podobných „Révaiů“ naše věznice vyprodukují… Průvodkyní jeho příběhem je novinářka Jana Ciglerová. Připravili: J. Ciglerová, R. Šplíchalová a K. Koula. www.ceskatele­vize.cz/13.kom­nata