Hlavní navigace

Filmová adaptace románu Simony Monyové Tchyně a uzený 9. srpna 2011 na ČT1

[Tisková zpráva] Česká televize zařazuje mimořádně do vysílání reprízu filmu, který natočila podle literární předlohy tragicky zesnulé spisovatelky

Sdílet

Brněnské studio České televize natočilo v roce 2010 film Tchyně a uzený. V lednu letošního roku se stal nejsledovanějším pořadem uvedeným v rámci filmové nabídky nedělního okna původní dramatické tvorby České televize za posledních deset měsíců. Pustilo si ho v průměru 1 milion 689 tisíc dospělých diváků (sledovanost 19,2 % při podílu na publiku 38,45 %). Se Sandrou Novákovou, Libuší Švormovou, Martinem Trnavským a Jitkou Čvnačarovou v hlavních rolích film natočila režisérka Lenka Wimmerová podle úspěšné literární předlohy Simony Monyové. Reprízou filmu Česká televize připomene úspěšnou spisovatelku, která byla 4. srpna 2011 zavražděna.

Hlavní hrdinka filmu ze současnosti Sylvie (Sandra Nováková) si bere za muže mladého lékaře Hynka (Martin Trnavský), pětatřicetiletého jedináčka, který je silně citově svázán se svou matkou Alžbětou (Jiřina Švormová). Ta ho k sobě připoutala chorobnou mateřskou láskou a nedokáže si představit, že by měla svého syna ztratit a dělit se o něj s jeho manželkou. Současně si Alžběta začíná uvědomovat, že po synově svatbě zůstane sama. A toho se obává. Její až majetnický vztah k Hynkovi a strach ze samoty ji vede k tomu, že se synovu sňatku se Sylvií snaží zabránit všemi možnými způsoby.

Když se Alžbětě nepodaří zabránit synovu sňatku se Sylvií, usiluje o rozbití jeho manželství. Hledá stále nové záminky k verbálním atakům Sylvie a k vytváření konfliktů, které jí mají znepříjemňovat život. I přesto Sylvie trpělivě s tchyní bojuje o jejího syna a svého manžela. Zákonitě si klade otázku, zda si muž, který se v pětatřiceti letech nedokáže vzepřít své matce, zaslouží manželku, nebo jen soucit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).