Hlavní navigace

Technický plán přechodu zemského analogového televizního vysílání na digitální televizní vysílání

[Tisková zpráva] Český telekomunikační úřad zveřejnil dne 31. října 2006 k 30-ti dennímu připomínkovému řízení návrh Technického plánu přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání (TPP).

Sdílet

Toto opatření obecné povahy stanovuje lhůty, podmínky a způsob postupu během procesu rozvoje sítí elektronických komunikací pro zemské digitální televizní vysílání v České republice. V dokumentu, který je často označován za „jízdní řád“ digitalizace, jsou obsaženy podmínky a postupy při ukončování analogového vysílání v jednotlivých oblastech republiky. Tomu samozřejmě předchází zahajování digitálního vysílání v dané oblasti a po určitou dobu souběžné analogové a digitální televizní vysílání. Nejde tedy jen o stanovení konečných termínů vypnutí analogového šíření, ale o celý souhrn provázaných termínů, podmínek a navazujících lhůt.

V rámci EU je konečný termín ukončení analogového šíření zemského televizního vysílání doporučován do začátku roku 2012. Aktuální návrh TPP stanovuje ukončení přechodu na digitální televizní vysílání v České republice na 10. října 2010. Přechod bude probíhat postupně po jednotlivých ucelených oblastech.

Přechod z dosavadního zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální je v současné době už odstartován. Digitální televizní vysílání je již možné sledovat v Praze, Brně a Ostravě.

Na Domažlicku bude 1. listopadu 2006 zahájeno digitální televizní vysílání DVB-T multiplexu ─ A se čtyřmi programy České televize (ČT1, ČT2, ČT24 a ČT 4 Sport), TV NOVA a sedmi stanicemi Českého rozhlasu a to na 38. kanálu vysílače Vraní vrch. Analogové vysílání by zde mělo být vypnuto v druhém čtvrtletí roku 2007.

Současně 1. července 2007 bude zahájeno digitální vysílání (DVB-T) v severních Čechách z vysílače Buková hora.

V obou oblastech je nutné vypnout 12. televizní kanál kvůli vzájemnému rušení s digitálním rozhlasem z Německa (na Domažlicku na 12. kanále vysílá program ČT 2, v severních Čechách TV NOVA).

Přechod na digitální vysílání přinese divákům rozšíření programové nabídky a zlepšení technické kvality televizního přenosu obrazu spolu s podstatně širším využitím možností doplňkových datových služeb.