Hlavní navigace

Technologie Java je prakticky všude - počet zařízení, která ji podporují překročil 1,5 miliardy

[Tisková zpráva]

Sdílet

Technologie Java je prakticky všude – počet zařízení, která ji podporují překročil 1,5 miliardy

Javu podporuje 250 miliónů mobilních telefonů, 650 miliónů počítačů, 500 miliónů karet SIM a čipových karet a sto miliónů dalších zařízení

Santa Clara, Kalifornie (USA), 19. února 2004, Praha, 1. března 2004 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW), tvůrce a hlavní propagátor technologie Java, prokázala všudypřítomnost a bezpečnost platformy Java oznámením, že ji v současné době používá 1,5 miliardy zařízení po celém světě. Technologie Java je základní součástí digitálních zařízení, která nabízejí širší možnosti pro práci i zábavu. Používá se v nejrůznějších zařízeních od bezpečných identifikačních karet přes mobilní telefony, tiskárny, webové kamery, telematickou výbavu automobilů, počítače, lékařská zařízení, servery nebo tryskové motory až po navigační prvky výzkumného robota Mars Rover agentury NASA. Veškerá praktická zařízení, která jsou určena pro připojení k síti, v současné době používají technologii Java.

Čipové identifikační karty s technologií Java v poslední době zavedla například americká NASA (National Aeronautic and Science Administration) nebo vláda Thajska. Tyto projekty navazují na rozmach Javy v mobilních telefonech, které v současné době provozuje přes 77 operátorů po celém světě, například AT&T Wireless, China Mobile, China Unicom, Cingular Wireless, NTT DoCoMo, Orange, T-Mobile, Vodafone a mnoho dalších.

„Výdaje a rizika spojená s viry a zneužitím identity se pro ředitele informatiky i běžné uživatele stala každodenním problémem. Proto se v odvětví stále více prosazuje Java, která díky své všudypřítomnosti a zabezpečení chrání data i služby,“ řekl Jonathan Schwartz, výkonný viceprezident pro software společnosti Sun Microsystems. „Java nemá obdoby, v současné době je implementována ve více než 1,5 miliardě zařízení po celém světě. Tato instalovaná základna představuje ohromnou obchodní příležitost pro vývojáře, nezávislé dodavatele softwaru, poskytovatele služeb, výrobce zařízení a operátory, navíc její neustálý růst udržuje komunitu vývojářů zdravou a kreativní.“

Technologie Java se rozšiřuje všude
Technologie Java je všude, používá ji přes 1,5 miliardy zařízení a od června 2002 zaznamenala 25procentní růst. Na trhu mobilních datových služeb se objevil atraktivní obsah pro 2,5G a 3G sítě, operátoři přijali Javu jako standardní výbavu telefonů pro mobilní datové služby, karty SIM se používají pro autentizaci přístupu k sítím a jsou na nich uloženy aplikace. Čipové karty založené na technologii Java zavádí pro identifikaci uživatelů také hodně podniků a státních úřadů. Na trhu běžných počítačů vedl růst alternativních desktopových prostředí a požadavků uživatelů k uzavření mnoha nových licenčních dohod. Rozšiřování webových služeb založených na Javě zároveň přispívá k prosazování Javy na serverech a na zařízeních okraje sítě.

Důvodem tohoto rychlého růstu jsou přednosti Javy v několika oblastech:
 – Bezpečný offline provoz udělal z Javy preferované prostředí pro mobilní hry, které jsou rychle rostoucím zdrojem příjmů mobilních operátorů.
 – Bezpečná autentizace vytváří podmínky pro pohodlné a spolehlivé používání digitálních zařízení v každodenním osobním i profesionálním životě.
 – Java funguje prakticky všude, takže poskytuje maximální tržní prostor pro vývoj obsahu a služeb.
 – Přes tři milióny vývojářů po celém světě vyvíjí v Javě nejvyspělejší podnikové a spotřební aplikace.

Jedna platforma, jedna značka, nový cíl
Centrem ekosystému Javy je webový portál java.com, který byl spuštěn v červnu 2003. Od jeho spuštění z něj bylo staženo přes 30 miliónů kopií různého obsahu a nejnovější Java aplikace pro mobily představuje portál více než 7 miliónům návštěvníků měsíčně. Webový portál java.com slouží jako zdroj nejnovějších Java aplikací pro světové mobilní operátory a poskytovatele obsahu včetně společností Sorrent! a Sony. Je také kanálem, který umožňuje vývojářům oslovit mobilní operátory a milióny koncových uživatelů po celém světě.

Na technologii Java běží mobilní datové služby
Technologií Java je vybaveno na 250 miliónů bezdrátových zařízení od 31 výrobců a tato zařízení se používají v sítích více než 75 operátorů. Kromě toho se používá půl miliardy čipových karet a karet SIM pro mobilní telefony, které jsou založeny na technologii bezpečné digitální identity Java Card. Dodavatelům obsahu a operátorům poskytuje Java funkčně bohatou a bezpečnou platformu pro mobilní datové služby a umožňuje jim prostřednictvím atraktivních aplikací a služeb zvyšovat průměrné tržby na zákazníka. Trh v poslední době zaznamenal explozi nápaditých bezdrátových služeb a aplikací vytvořených pomocí technologií Java pro mobilní zařízení 2,5G a 3G. Podniky také začínají zpřístupňovat svou infrastrukturu mobilním zaměstnancům a zákazníkům, což jim přináší vyšší účinnost provozu a více obchodních příležitostí.

Java zajišťuje bezpečnost sítí
Ať už jde o zabezpečení státní dopravní infrastruktury nebo efektivní poskytování služeb státní správy, odpovědí je bezpečná autentizace identity uživatele. Technologie digitální identifikace Java Card je jednou z nejlepších bezpečných technologií vícefaktorové autentizace pro zabezpečení důvěryhodnosti a ochrany identity uživatele.

Mezi úspěšné implementace čipových karet založených na Javě z poslední doby patří:
 – NASA (National Aeronautic and Science Administration): NASA plánuje vydat svým zaměstnancům čipové karty One NASA, které mají zvýšit bezpečnost úřadu a zjednodušit správu zabezpečení. Tyto čipové karty pomohou zajistit vysokou úroveň ujištění o identitě uživatele a umožní nahradit několik různých přístupových karet zaměstnanců a dodavatelů jedinou kartou pro přístup do středisek, zařízení a počítačových systémů NASA. Celý projekt bude zahájen zkušební implementací ve středisku Marshall Space Flight Center v Huntsville v Alabamě a do konce roku 2005 plánuje NASA vydat přes 100 000 čipových karet.
 – Vláda Thajska: Kvůli zjednodušení přístupu ke službám státní správy a ochraně před zneužitím identity začne thajská vláda v dubnu vydávat svým občanům a úředníkům první z celkem 62 miliónů čipových karet založených na technologii Java. Tyto vícefunkční identifikační karty budou obsahovat osobní identifikační číslo, otisky prstů, daňové identifikační číslo, čísla sociální péče a sociálního zabezpečení, zemědělská data a zdravotní údaje. Pomocí identifikačních karet budou občané moci přistupovat ke službám státní správy prostřednictvím veřejných elektronických terminálů nebo osobních počítačů se čtečkami čipových karet.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.
Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi – „The Network Is The ComputerTM“ („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardware, software a služeb pro provoz Internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na adrese http://sun.com.

###

Sun, Sun Microsystems, logo Sun, Java, Java Card a The Network Is The Computer jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.

Kontakt:
Petr Ryvola
Marketing Manager
Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: +420 233 009 509
E-mail: petr.ryvola@sun.com
http://www.sun.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).