Hlavní navigace

Technologie Sunu jsou základem nejvýkonnějších superpočítačů světa

[Tisková zpráva] SUPERCOMPUTING 2006, TAMPA, Florida – 15. listopadu 2006, PRAHA – 30. listopadu 2006 – Na konferenci Supercomputing 2006 oznámila společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW), že na technologiích Sunu je postaveno deset superpočítačů z žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa organizace Top500 (www.top500.org). Sun zdvojnásobil svou přítomnost v tomto prestižním žebříčku oproti počtu na seznamu Top500, vydaném na konferenci Supercomputing 2005, s pěti novými systémy: na Státní univerzitě Mississippi v High Performance Computing Collaboratory (HPC2), v centru Sun Solution Center for HPC (vysoce výkonná počítačová řešení) a v Sun Grid Compute Utility. Instalace MSU HPC2 představuje největší HPC cluster založený na pokročilém operačním systému Solaris 10.

Doba čtení: 2 minuty

Sun je opět významným hráčem na poli vysoce výkonných počítačových systémů, což dokládá naše výraznější přítomnost v seznamu TOP500,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Sun nabízí nejvýkonnější systémy x64 a nejlepší vícejádrovou technologii na trhu, což upevňuje jeho vliv na náročném trhu HPC. Ve spolupráci s partnery jako AMD a NEC je Sun schopen dodávat výpočetní výkon, který je vyžadován výpočetně nejnáročnějšími aplikacemi světa. Zároveň udržuje celkové provozní náklady na minimu.“

V seznamu TOP500 se umístily například následující systémy Sunu:

  • Tokijský institut technologií (Tokyo Tech) – TSUBAME, superpočítač na Tokyo Tech, jednom z předních světových technických institutů, zvýšil výkon na 47,38 teraflopů v porovnání ze seznamem Top500 z června 2006. TSUBAME je tvořen servery Sun Fire x64 (x86, 64 bit) s celkem 10 480 jádry procesoru AMD Opteron, jež podávají celkový výkon 45 teraflopů, a úložnými technologiemi Sun a NEC. Jeho integraci odborně realizovala společnost NEC. Díky technologiím Sun N1 System Manager a softwaru N1 Grid Engine je systému navržen pro provoz jak na operačním systému Solaris 10, tak na Linuxu.
  • Státní univerzita Mississippi, High Performance Computing Collaboratory (HPC2) – Laboratoř vysoce výkonných počítačových systémů na Univerzitě Mississippi nainstalovala počítačový cluster zvaný Raptor s 2 048 procesory, který je více než čtyřikrát rychlejší než dosud nejvýkonnější systém tohoto pracoviště, model IBM Maverick. Nový vysoce výkonný počítačový cluster univerzity je největším HPC s operačním systémem Solaris. Systém je schopen zpracovat více než 10 biliónů výpočtů za sekundu. Implementace byla navržena, dodána a instalována pomocí programu Sun Customer Ready System (CRS) a skládá se z 500 serverů Sun Fire X2200 M2 s procesory nové generace AMD Opteron.
  • Univerzita Jižní Kalifornie – Centrum pro vysoce výkonné a komunikační systémy (HPCC) Univerzity Jižní Kalifornie (USC) do svého výkonného superpočítačového clusteru přidalo 512 dvoujádrových serverů Sun Fire. Nové servery x64 přibyly k 360 dvoujádrovým serverům Sun Fire, které již univerzita provozovala. Cluster serverů na USC je v současné době 41. nejrychlejším superpočítačem světa na seznamu Top500.
  • Pracoviště Sun Solution Center for High Performance Computing (HPC) – Sun Solution Center for High Performance Computing (HPC) v Hillsboro ve státě Oregon je nejmodernější zařízení pro testování a vývoj řešení, kde si zákazníci Sunu mohou v praxi vyzkoušet jedny z největších clusterů serverů x64 na světě. Zákazníkům na místě pomohou odborníci na vysoce výkonné počítačové systémy, je zde k dispozici více než 12,5 teraflopů výpočetní kapacity.
  • Sun Grid Compute Utility – Výkon Sun Grid Compute Utility na Network.com je založen na operačním systému Solaris 10 a serverech SunFire x64. Sun Grid Compute Utility je skutečným nástrojem přinášející přístup přes internet k vysoce výkonným počítačovým zdrojům. Software Sun Grid poskytuje výpočetní výkon na vyžádání s cenou 1 USD za CPU a hodinu bez nutnosti uzavřít jakoukoliv dlouhodobou smlouvu.

Pro více informací o systémech Sun na seznamu Top500 navštivte http://top500­.org/list/2006/11/10­0.