Hlavní navigace

Telekomunikační síť na Bílovecku je Komunikačním projektem roku

[Tisková zpráva] Praha, 31. března 2008 – Telekomunikační síť v mikroregionu Bílovecko, kterou vybudoval celonárodní telekomunikační operátor GTS Novera, získala minulý týden ocenění Komunikační projekt roku. Tu uděluje společnost Westminster a Asociace komunikačních agentur v rámci projektu European Monitor of Government Communications nejlépe komunikujícím úřadům. Síť, která byla spuštěna v červnu minulého roku, propojila celkem pět obcí v čele s městem Bílovec. Ve všech lokalitách jsou navíc místa s veřejně přístupným internetem. Cenu Projekt roku získalo město Bílovec i za uspořádání mezinárodní konference s tématem domácího násilí a prezentace spolupráce města s policií v oblasti prevence.

Sdílet

Bílovecká metropolitní síť zahrnuje i devět lokalit s veřejně přístupným internetem (tzv. PIAP), které jsou umístěny v městských částech a partnerských obcích. Tato místa využívají návštěvníci a obyvatelé mikroregionu při komunikaci s úřady, hledání informací nebo nového pracovního místa. Díky veřejně přístupným místům s připojením k internetu totiž mohou obyvatelé zdarma hledat zaměstnání pomocí internetu přímo v místě svého bydliště a odpadla jim nutnost dojíždět do sídla úřadu práce a sledovat vývěsku s volnými pracovními místy. Domácnostem síť také poskytuje možnost bezdrátového vysokorychlostního připojení k internetu. Podobné telekomunikační sítě již GTS Novera zprovoznila například ve Vsetíně, Valašském Meziříčí nebo v Uherském Brodě.

„Získané ocenění je pro nás důkazem, že spuštění komunikační sítě v našem regionu významně přispělo k rozvoji informační společnosti v Moravskoslezském kraji. Síť výrazně zjednodušila komunikaci mezi jednotlivými subjekty místní správy a zároveň přinesla mnoho výhod návštěvníkům i občanům města,“ řekla Sylva Kováčiková, starostka města Bílovec.

Náklady na vybudování sítě činily 11,287 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty, z toho 95 % pokryly dotace Evropské unie, státu a kraje. Evropský fond regionálního rozvoje spolufinancoval projekt částkou 8,465 milionů Kč, státní rozpočet České republiky a Moravskoslezský kraj přispěly každý částkou 1,129 milionu Kč.

Síť propojila celkem devět lokalit mikroregionu Bílovecko – kromě obcí Bítov, Slatina, Tísek a Těškovice také město Bílovec včetně jeho čtyř místních částí Výškovice, Ohrada, Stará Ves a Lubojaty. V každé z těchto devíti lokalit získali občané bezplatný přístup k internetu prostřednictvím tzv. PIAP – místa s veřejně přístupným internetem. Občané si zde mohou přečíst e-maily, hledat informace na internetu i ukládat nalezené dokumenty na USB disk. V těchto místech se rovněž mohou připojit k internetu prostřednictvím bezdrátové technologie WiFi. Internet poskytovaný tímto způsobem je zdarma a funguje s omezenou rychlostí. Další možností přístupu k internetu je zřízení domácí vysokorychlostní bezdrátové přípojky. V závislosti na místních podmínkách je možné připojit domácnosti ležící až dva kilometry od vysílače. Zřízení a provoz takovéto bezdrátové přípojky k internetu je za poplatek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).