Hlavní navigace

Telenor získá 100% podíl v maďarské společnosti Pannon GSM

[Tisková zpráva]

Sdílet

Telenor získá 100% podíl v maďarské společnosti Pannon GSM

Budapešť/Oslo 26. července 2001 – Společnost Telenor prostřednictvím své mobilní divize Telenor Mobile ™ podepsala smlouvu s nizozemskou telekomunikační společností KPN, finskou společností Sonera a dánskou společností Tele Danmark Communications (TDC), na jejímž základě získá všechny akcie společnosti Pannon GSM Rt. (Pannon GSM), druhého největšího operátora v Maďarsku. Po dokončení transakce zvýší společnost Telenor svůj podíl ve společnosti Pannon GSM z 25,78 procent na 100 procent.

Společnosti KPN, Sonera a TDC se zavázaly prodat svých 44,7 procent, 23,0 procent a 6,6 procent podílu ve společnosti Pannon GSM za celkovou částku 1,002 miliardy euro, odpovídající hodnotě kapitálu ve výši 1,35 miliardy euro za 100% podíl ve společnosti Pannon GSM. Společnost Pannon GSM má čistý dluh ve výši cca 250 milionů euro. Transakce podléhá určitým podmínkám, včetně schválení v rámci jednotlivých společností, schválení regulačními orgány a také konečné smlouvě o koupi akcií uzavřené mezi oběma stranami. Akvizice bude uhrazena v hotovosti a financována z dostupných úvěrů.

„Společnost Pannon GSM sledujeme od počátku její činnosti v letech 1993/1994. Společnost prochází obdobím růstu a věříme, že jejím převzetím budeme schopni přispět k dalšímu růstu a úspěchu druhého nejvýznamnějšího operátora v Maďarsku. Tato akvizice je v souladu se strategií zvyšování vlastnických podílů v mobilních operátorech v rámci našeho mezinárodního mobilního portfolia,“ řekl Arve Johansen, vrchní výkonný ředitel společnosti Telenor Mobile.

„Akvizicí akcií společnosti Pannon GSM se dále rozroste naše silné portfolio mobilních operátorů působících mimo území Norska. Pannon GSM je velmi atraktivní společnost na trhu s vynikajícím potenciálem růstu,“ řekl Jon Fredrik Baksaas, náměstek vrchního výkonného ředitele společnosti Telenor.

Pannon GSM byl prvním zahraničním mobilním operátorem, do kterého společnost Telenor vstoupila. Společnost Pannon GSM začala poskytovat komerční mobilní služby v Maďarsku v letech 1993/1994. 1. června 2001 společnost oznámila, že počet jejích zákazníků překročil 1 500 000, což představuje čistý růst cca 300 000 zákazníků od konce roku 2000. Pannon GSM tak má přibližně 40% podíl na trhu. V prvních šesti měsících roku 2001 dosáhla společnost Pannon GSM zisku ve výši 236,9 milionů euro a její EBITDA bylo 81,6 milionů euro, což odpovídá marži EBITDA ve výši 34 procent.

Maďarsko má 10,1 milionu obyvatel a podle maďarského telekomunikačního úřadu dosahuje penetrace mobilních telefonů přibližně 38 procent. Ta ke 30. červnu 2001 přesáhla rozšíření pevných linek.

Společnosti Telenor poskytovala během této transakce poradenské služby firma Goldman Sachs.

O společnosti Telenor

Norská společnost Telenor – jeden z nejvýznamnějších telekomunikačních operátorů ve Skandinávii působí v mezinárodním měřítku v oblasti mobilní komunikace, Internetu, v komunikačních službách založených na protokolu IP, satelitních službách a placených televizních službách.

V České republice je Telenor vedle své regionální kanceláře (Country Office) plně nebo částečně zastoupen následujícími společnostmi:

Telenor Česká republika, s.r.o. poskytuje satelitní řešení zahrnující sítě VSAT určené pro bankovní a finanční instituce, státní a veřejnou správu, obchodní řetězce, podnikové sítě, dále satelitní mobilní služby, broadcasting pro přenos a distribuci RTV signálu, Business TV, TV pro uzavřené skupiny uživatelů a další širokopásmové služby.

Nextra Czech Republic, s.r.o. – nabízí mnoho internetových a telekomunikačních služeb založených na internetovém protokolu (IP). Kromě úctyhodné mezinárodní konektivity, zahrnuje její produktové portfolio jak hlasové a domácí služby, tak i komplexní řešení virtuálních privátních sítí (VPN).

Nextra Wireless, s.r.o. – operátor, který zajišťuje řešení „poslední míle“ prostřednictvím sítě Fixed Wireless Access ve frekvenčním pásmu 26 GHz.

DCIT, s.r.o. – nabízí široké spektrum služeb spojených s ICT (vývoj softwaru, konzultační služby, informační audity, spolupráce na řízení projektů, certifikaci ISO 9001). Stěžejní softwarový produkt společnosti DCIT používají dvě české a tři britské televizní stanice.

Inform Net Partners – katalogová společnost, která vyrábí cestovní atlasy a seznamy typu business-to-business v tištěné formě a na CD-ROMech. Spravuje také internetové databáze podporující publikace této společnosti.

O společnosti Telenor Mobile („TM“)

TM je obchodní divizí společnosti Telenor zaměřená na mobilní komunikaci nabízející hlasové, datové a internetové služby, elektronické obchodování a poskytování obsahu. TM je jedním z nejvyspělejších mobilních operátorů na světě. Má vedoucí postavení na norském trhu a vlastní podíly ve 14 mobilních společnostech na světě. Celkový počet zákazníků společnosti TM dosáhl na konci roku 2000 přibližně 5,9 milionů – 2,3 miliony v Norsku a 3,6 milionů v zahraničí (vypočteno na základě vlastního jmění).

O společnosti Pannon GSM Rt.

Společnost Pannon GSM Rt. je maďarský mobilní operátor se sídlem v Budapešti. Společnost poskytuje kvalitní služby hlasové a datové komunikace GSM na frekvencích 900 a 1800 MHz. Síť má v Maďarsku 99% pokrytí. Společnost má více než 160 roamingových partnerů v 72 zemích na 5 světadílech. Zisk společnosti v roce 2000 přesáhl 97 miliard HUF (392,478 milionů euro). K 1. červenci 2001 měla společnost 1 556 000 účastníků a počet zaměstnanců přesáhl 1 300. Pannon GSM má na maďarském trhu telefonie GSM, na kterém působí 3 operátoři, 40% podíl.

Upozornění o prohlášeních týkajících se budoucího vývoje

V souvislosti s ustanovením amerického zákona o sporech týkajících se soukromých cenných papírů, vydaného v roce 1995. Prohlášení o budoucím vývoji je m.j. možno rozpoznat podle použití výrazů odvolávajících se na budoucnost, jako např. „očekávat“, „odhadovat“, „zamýšlet“, „plánovat“ atd. Prohlášení týkající se budoucího vývoje odrážejí současná očekávání, odhady a plány vedení společností Telenor a Telenor Mobile Communications týkající se budoucích událostí. Tato prohlášení nejsou zárukou toho, že k daným událostem v budoucnu skutečně dojde, a zahrnují rizika a nejistoty, které je těžké odhadnout. Jsou založeny na dohadech o budoucích událostech, které se mohou později ukázat jako nepřesné. Proto se skutečné výsledky společností Telenor a Telenor Mobile Communications mohou podstatně lišit od sdělení o budoucích výsledcích obsažených nebo implikovaných v prohlášeních o budoucím vývoji, m.j. včetně problémů způsobených akvizicí, včetně akizice akcií společnosti Pannon GSM, zvýšených nákladů, potíží týkajících se produktů a technologií, silnější konkurence, problémů s autorskými právy a potíží souvisejících s různými trhy. V důsledku těchto rizik, nejistot a dohadů nemusí k budoucím událostem zmíněným v tomto oznámení dojít. Další faktory, které by mohly ovlivnit budoucí události, jsou jasně popsány v dokumentaci společnosti Telenor u americké vládní komise pro regulaci prodeje cenných papírů. Na základě burzovních požadavků a platných zákonů není naší povinností veřejně aktualizovat nebo revidovat prohlášení o budoucím vývoji, ať už je to v důsledku nových informací, budoucích událostí nebo jiných příčin.

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujete:

Hana Boháčová
Telenor CR – Country Office
Tel: 02 / 96 355 111
hana.bohacova@te­lenor.com

Daniela Beranová
Herald Communications
Tel: 02 / 2423 2650
beranova@herald-pr.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).