Hlavní navigace

Televize Nova a Nadace ADRA slavnostně předaly Cenu Michala Velíška

[Tisková zpráva] Televize Nova a Nadace ADRA včera společně předaly Cenu Michala Velíška. Vítězem šestého ročníku se stal nejmladší ze tří nominovaných, dvanáctiletý Martin Spiridonov z Orlové. Ten v březnu letošního roku zachránil z hořícího domu svou rodinu. Cenu převzal z rukou primátora hl. města Prahy Bohuslava Svobody, který nad projektem převzal záštitu, generálního ředitele televize Nova Jana Andruška, spoluzakladatele a koordinátora projektu Vítězslava Vursta a předsedy správní rady Nadace ADRA Radomíra Špinky.

Sdílet

Stejně jako každý rok se slavnostního předání zúčastnila také Iva Velíšková, čestná patronka projektu. Slavnostním vyhlášením vítěze byl 6. ročník Cen Michala Velíška za rok 2011 uzavřen. Cenu Michala Velíška udělují od roku 2006 TV Nova a Nadace ADRA za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů.

Praha, 16. prosince 2011 – Televize Nova a Nadace ADRA společně předali Cenu Michala Velíška za rok 2011. Ze tří nominovaných diváky nejvíce zaujal příběh dvanáctiletého Martina Spiridonova z Orlové. Martin si ocenění zasloužil za záchranu své rodiny z hořícího domu. Přestože na něm byla při vyhlašování vidět velká nervozita, o svých pocitech nakonec nesměle promluvil: „Měl jsem strach, ale kdyby to bylo potřeba, udělal bych to znovu. Z vítězství jsem překvapený, to, že cenu získám, jsem nečekal, protože jsem měl silné soupeře. Všem, kdo pro mě hlasovali, moc děkuju.“

Na předání Martina doprovodila maminka a tříletá sestra, kterou tehdy také zachránil. Ocenění si převzal z rukou primátora hl. města Prahy Bohuslava Svobody, generálního ředitele televize Nova Jana Andruška, spoluzakladatele a koordinátora projektu Vítězslava Vursta a ředitele Nadace ADRA Radomíra Špinky. Stejně jako každý rok se slavnostního předání zúčastnila také Iva Velíšková, čestná patronka projektu a vdova po Michalu Velíškovi.

Vítězný příběh – Martin Spiridonov, 12 let, Orlová
Letos 19. března byl Martin doma s otcem, tříletou sestrou, tělesně postiženým bratrem a prarodiči. Matka odešla na nákup. Náhle začalo ve dvoupatrovém rodinném domě hořet. Martin nejdříve vyvedl z domu osmdesátileté prarodiče, sestru a otce, který měl po dvou mrtvicích omezenou pohyblivost. Protože se oheň rychle šířil a on neměl čas odvézt z 2. patra svého bratra – vozíčkáře, alespoň utěsnil všechny otvory v pokoji, odvezl bratra k oknu, na obličej mu dal mokrý ručník a zavolal hasiče. Malý Martin zachránil svou statečností a duchapřítomností život pěti lidí a sám riskoval svůj. Jeho čin je o to záslužnější, že se s ním nikomu nesvěřil a ve škole se o jeho hrdinství dozvěděli až od záchranářů, kteří se přišli zeptat vedení školy, jak se vede jejich hrdinovi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).