Hlavní navigace

Televize v kapse: první kolo testů úspěšně ukončeno

[Tisková zpráva] Praha 21. června 2006 – První úspěšné testy má za sebou projekt „Televize v kapse“, kterou představil T-Mobile ve spolupráci se společností Radiokomunikace na posledním ročníku veletrhu INVEX. Během uplynulého týdne proběhlo v Praze zkušební vysílání „mobilní televize“ ve formátu DVB-H. Testovací provoz zahrnoval šíření celkem 5 kanálů. Pilotní provoz před oficiálním komerčním spuštěním proběhne na území Prahy na podzim letošního roku.

Sdílet

„Po zisku Křišťálového disku na INVEXu jsme rozhodně neusnuli na vavřínech. Po úspěšném prvním kole testů se už pilně připravujeme na podzimní pokračování,“ uvádí Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti T-Mobile, a dodává: „Našim zákazníkům bychom službu rádi nabídli již v příštím roce.“

V minulém týdnu úspěšně proběhla další fáze projektu. Ta zahrnovala zkušební provoz, otestování nových koncových zařízení (Motorola) a přípravu nových funkcí služby. Na základě krátkodobé licence a oprávnění k využívání frekvenčního spektra byla „Televize v kapse“ předvedena představitelům regulačních orgánů.

Pilotní provoz proběhne na podzim letošního roku. Mělo by se jednat o závěrečnou fázi testování před komerčním startem služby. Oficiální zařazení „mobilní televize“ do nabídky služeb T-Mobile je naplánováno na rok 2007.

Partnery projektu jsou: Radiokomunikace (vysílací síť), Česká televize a TV Prima (zajištění obsahu), Siemens (centrální server), Nagravision a Gemalto (dříve Gemplus;řešení ochrany přístupu ke službě) a nově Motorola (dodavatel koncových zařízení).

„Při testování DVB-H jsme využili naše bohaté zkušenosti s provozem digitálního televizního vysílání. ‚Mobilní televize‛ je z hlediska pokrytí mnohem složitější, přesto se nám úkol podařilo zvládnout v poměrně krátkém období,“ říká Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb společnosti Radiokomuniakce. Navzdory šesti letům praxe s vysíláním DVB-T nebylo z pohledu Radiokomunikací testování DVB-H rutinní záležitostí. „Mobilní televize“ totiž vyžaduje mnohem hustší pokrytí při výrazně nižším datovém toku.

T-Mobile zvolil technologii DVB-H, protože nabízí nejlepší parametry pro přenos multimediálního obsahu. O správnosti volby svědčí velký zájem významných mobilních operátorů, kteří tento standard přenášení nejen TV obsahu v současné době testují. Technologie DVB-H je součástí koncepce rozvoje digitálního vysílání, kterou připravilo ministerstvo informatiky. Také Český telekomunikační úřad hodlá v nejbližší době připravit sadu kmitočtů pro síť DVB-H.

Pro úspěšné zavedení služby je nezbytné kvalitní pokrytí TV signálem, a to včetně pokrytí uvnitř budov. Z hlediska využití kmitočtového spektra je podle odborníků ideální vyčlenění separátního multiplexu pro DVB-H, který bude sdílen všemi provozovateli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).