Hlavní navigace

Televize Z1 – první rok vysílání

[Tisková zpráva] PRAHA (31. května 2009) – V pondělí 1. června uplyne přesně rok od okamžiku, kdy začala vysílat česká soukromá zpravodajsko-publicistická televize Z1. Stala se tak první komerční televizí s čistě digitální celoplošnou licencí a v České republice tím byl zahájen přechod komerčního televizního trhu z analogové do digitální éry. Televize, kterou vlastní česko-slovenská skupina J&T, vysílá 24 hodin denně, výhradně v širokoúhlém formátu 16:9, prostřednictvím pozemního vysílání, kabelu, satelitu a přes internet. Denně sleduje Z1 okolo 150 tisíc diváků, měsíčně přes 1 milión.

Sdílet

Z1 nabízí kontinuální zpravodajský servis z domova, ze světa a sportu doplněný o speciální ekonomické vysílání, publicistické formáty a originální dokumenty. Mezi vlajkové lodi Z1 patří denně Večerní zprávy od 18:45, Interview Báry Tachecí nebo podvečerní diskusní pořad To říkáte Vy!

„Na start Z1 jsme čekali kvůli administrativním průtahům a žalobám od roku 2004. Bylo to nákladné a nepříjemné, ale zase jsme měli možnost se připravit. Do českého televizního prostředí jsme tak přinesli mnoho inovativních prvků. Některé z nich od nás dokonce opisují televize, které jsou na trhu o dost déle než my. Po vzoru velkých komerčních zpravodajských stanic jako CNN nebo Sky News jsme například zavedli výraznou infografiku, okamžité zařazování mimořádných přímých přenosů nejvýznamnějších světových událostí, které nabízejí globální agentury, nebo přímé přenosy našich zpravodajů odkudkoli ze světa prostřednictvím internetové sítě Skype. Jako první nabízíme celodenní ekonomické zpravodajství,“ bilancuje Martin Mrnka, generální ředitel Z1.

„Z ekonomického hlediska poznamenala náš vstup na trh poměrně výrazně světová finanční krize a propad inzertních příjmů, který postihl všechny média. Rozkolísání trhu pro nás ale na druhé straně znamená výzvu, příležitost, jak nabídnout našim klientům nové služby, které by za normální situace získávaly jejich důvěru delší dobu,“ dodává generální ředitel Z1.

Programovou strategií stanice je nabídnout divákům alternativu zaměřenou na informace a témata, která potřebují ke svému profesnímu i soukromému životu. „Zpravodajství je oproštěné od infotaimentu a bezvýznamných událostí, diskuse a talk show vedeme s těmi nejzajímavějšími osobnostmi, které mají k tématu co říci. Tím míříme na vzdělanou cílovou skupinu diváků, kterou běžné televizní vysílání neoslovuje,“ doplňuje Martin Mrnka.

Svět objektivem Z1
Od 1. června rozšíří programové schéma stanice další nové pořady. Čas od 21 hodiny od pondělí do neděle bude na Z1 věnován hledání, objevování a inspiracím. Stávající pořady doplní nové magazíny o cestování, světě internetu i o nepravostech kolem nás.

Slídilové (pondělí, 21:05)
Skrytá kamera reportérů Z1 v akci. Podvodníci, šejdíři, neochotní úředníci cílem objektivů Z1.

Tramtárie (úterý, 21:05)
Vladimír Kroc a jeho hosté v novém magazínu o cestování. Země známé i neznámé, neobyčejné zážitky pohledem zajímavých osobností (v prvním díle např. Michal Horáček). Neznámý svět očima a kamerou známých lidí.

Netem světem (pátek, 21:05)
Ondřej Kapic a nejlepší internetová videa světa. Čím se baví uživatelé internetu? Co frčí u nás doma a co naopak na druhé straně zeměkoule?

Zpravodajský rok Z1 – více než 80 tisíc zpráv a přes 1000 hostů
Kontinuální zpravodajský servis vysílá Z1 od 7:00 do 00:30 hodin. V době od 01:00 do 06:00 nabízí divákům reprízy pořadů a upoutávky, v případě mimořádných událostí však zůstává zpravodajství i v nočních a ranních hodinách nepřetržité. Za rok své existence odvysílala Z1 13 505 zpravo­dajských pořadů (průměrně 37 denně), více než 80 tisíc nejrůznějších zpráv a přes 1000 přímých přenosů událostí z domova i ze světa. Ve studiu Z1 se v průběhu jejího prvního roku vystřídalo přes 1000 hostů.

„Náš zpravodajský tým, který má aktuálně kolem jedné stovky lidí, připraví denně téměř 12 hodin informací z domova, ze zahraničí, ekonomiky a dalších oblastí. Díky neustálému přísunu informací a možnosti zařadit aktuální události do vysílání v podstatě kdykoliv, jsme operativní a často i rychlejší než třeba internetové servery či další média. Stojíme ale stále na začátku cesty, vše neustále zlepšujeme, abychom našim divákům nabídli co nejlepší servis,“ říká Hanuš Hanslík, šéfredaktor zpravodajství Z1.

Trend růstu zájmu o Z1
První rok vysílání znamenal pro Z1 také cestu hledání diváků a inzertních partnerů. „I bez masivních investic do reklamy jsme si postupně našli cestu k divákům i inzerentům, kteří hledají jinou cestu. Od prvního peoplemetrového měření se potvrzuje trend růstu zájmu o Z1. Poslední čísla o počtu našich diváků jsou pro nás po roce vysílání pozitivní, nicméně prioritní pro nás zůstává zásah naší cílové skupiny vzdělaných a bonitních lidí s rozhodovací pravomocí, která je inzertně zajímavá a pro nás klíčová,“ uvádí Jan Gregor, obchodní ředitel Z1.

Poslední měření sledovanosti, které si Z1 potřetí jednorázově objednala u Asociace televizních organizací (ATO) a jejího realizátora – společnosti Mediaresearch ukázala, že v dubnu sledovalo stanici téměř jeden milion sto čtyřicet tisíc lidí. Objem hrubých reklamních příjmů Z1 dosáhl v tomto měsíci podle TNS MI hranice téměř 17,4 milionu korun.