Hlavní navigace

Televizní cena Elsa pro Ostravu

[Tisková zpráva] Dnes, v sobotu 28. října 2006 byly ve 20:00 hodin na ČT2 slavnostně vyhlášeny výroční televizní ceny Elsa. Česká filmová a televizní akademie udělila v kategorii „Nejlepší publicistický pořad“ tuto prestižní cenu cyklu Příběhy železné opony. Pořad vyrábí Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava a televizní diváci jej sledují vždy v pondělí na ČT1 ve 23:10 hodin.

Sdílet

Devětatřicetidílný cyklus ostravského studia České televize pojmenovaný Příběhy železné opony se vrací do časů, kdy tisíce lidí toužily po životě na svobodě. Série dokumentů poukazuje na zločiny, které má na svědomí komunistická moc. Tvůrci pracují s konkrétními osudy těch, kteří se pokoušeli překonat přísně střeženou hranici. Prostřednictvím archivních materiálů se také snaží přiblížit atmosféru v tehdejším Československu. Průvodcem pořadu je Jaroslav Hutka. Jeho komentář věcně vedle sebe řadí fakta a jeho dvě písně rámují každý patnáctiminutový díl.

Autoři Příběhů železné opony vycházejí ze stejnojmenné knihy redaktora MF DNES Luďka Navary, který k jednotlivým dokumentům píše i scénáře. V tomto týdnu (25.10.) byl čtenářské obci představen druhý díl publikace, který ve spolupráci s Českou televizí vydalo brněnské nakladatelství HOS­T.

Scenárista Luděk Navara a šéfdramaturgyně CPD Lenka Poláková převzali sošku televizní ceny Elsa. Od roku 1997, kdy v anketě TÝTÝ zvítězilo v kategorii nejoblíbenější pořad ostravské Tak neváhej a toč!, je udělení této ceny Českou filmovou a televizní akademií druhým podobným úspěchem ostravského televizního studia od vzniku České televize.