Hlavní navigace

Televizní noviny ve formátu 16:9 a HDTV

[Tisková zpráva] Dnes poprvé jste mohli videt Televizní noviny vyrobené v HD (High-Definition) kvalitě a ve formátu 16 : 9 ze zbrusu nového, plně digitálního zpravodajského studia. Jaké jsou výhody nového formátu a co znamená HDTV?

Sdílet

Výhody formátu 16:9

Hlavním argumentem pro změnu formátu z dosavadních 4 : 3 na 16 : 9 je technický pokrok. Zatímco film se vyvíjel od formátu 4 : 3 přes širokoúhlé formáty k formátům ještě širším (např. 2,35 : 1), televize v této oblasti desítky let stagnovala. Při uvádění širokoúhlých filmů na klasických obrazovkách pak docházelo k různým úpravám, např. k ořezávání okrajů, aby se film vůbec na obrazovku vešel. Právě ve snaze minimalizovat takové ztráty, dochází k rozšiřování obrazovek.

A to je i důvodem přechodu na formát 16 : 9, při kterém je, laicky řečeno, na obrazovce vidět víc. Dalším důvodem jsou i fyziologické vlastnosti oka, které rozlišuje spíše do šířky než do výšky. Člověk tak více reaguje na jevy, které se před ním rozprostírají horizontálně než vertikálně.

Proč mít HDTV

Se změnou šířky formátu se mění i kvalita obrazu. Nova vsadila na HD systém již před čtyřmi lety, kdy v něm natočila první řadu seriálu Pojišťovna štěstí a pokračovala i v následujících sériích. Nyní v tomto systému začala vysílat Televizní noviny.

Zkratka HDTV (High-Definition Television), je převzata z angličtiny, v překladu znamená televize s vysokým rozlišením. Jedná se o jeden ze standardů digitální televize, který vedle širokého formátu nabízí vysokou kvalitu obrazu – ostré obrysy, sytou barvu a velmi kvalitní prostorový zvuk. Takové vysoké rozlišení obrazu (1920×1080i) má vizuálně mnohem podrobnější obraz než klasické DVD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).