Hlavní navigace

Televizní studio Ostrava:Tajemství Lesní země

[Tisková zpráva] I v letošním roce natočilo Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava pohádku. Její název dává najevo, kde se převážně bude odehrávat. Jako je pro tento žánr typické, ani tentokrát nás nemine souboj dobra se zlem, tajemné prostředí, nadpřirozené schopnosti některých postav, splněné úkoly, záměny osob, pomoc podmíněná ochotou podřídit se přání silnějšího i láska, která všechno překoná.

Sdílet

Jak to v moderních pohádkách bývá, žádná z jednajících postav není jen dobrá nebo jenom zlá, vlastnosti lidí i pohádkových bytostí nám vždy něco (nebo někoho) připomínají. Jejich zloba, potměšilost, snaha získat výhody na úkor jiného a pýcha kladou překážky dobrým úmyslům. Každý z pohádkových hrdinů má své světlé stránky, ušlechtilé touhy, ale i chyby. V průběhu děje se utkávají zlé síly s těmi dobrými, aby nakonec přece jen všechno dopadlo co nejlépe. Jakoby osud, stejně jako staré rozpočitadlo malých dětí, usiloval o to nadělit všem spravedlivě.

Příběh: V království lidí panuje král Jaroslav s královnou Annou, na první pohled je patrné, že se nevyvyšují nad jiné, jejich děti si hrají běžně s ostatními a dobré jsou i vztahy královských manželů k rodině štolby Petra. Prostorem, v němž panují zákony, které není radno překročit, je sousední Lesní království. Jeho panovnice zůstává tajemně v pozadí a lidé mohou potkat pouze správce tohoto království Pavučince nebo jeho dva poťouchlé sluhy Lysohlávka a Hadovce.

Když král Jaroslav nerespektuje tradovaný zákaz a překročí jisté hranice, je za to potrestán a svoji svobodu musí vyvážit darem pro Pavučince. Jakmile zjistí, že by se musel vzdát svého syna, snaží se jej zachránit. Ale něco za něco – Pavučinec si přece jen svou oběť vybere. Je to štolbova dcera Klára. V tu chvíli vědí jen diváci, že si tím splnil spíš svoje touhy, než aby dodržel lesní spravedlnost. Situace i vztahy se postupně komplikují a v průběhu let na sebe odpovědnost za předchozí selhání přebírá další generace… Nebudeme prozrazovat všechno, aby se bylo na co těšit, slíbíme vám, že pohádku uvidíte 25. prosince 2006 na ČT1 ve 20:00 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).