Hlavní navigace

Test: Na českém internetu hledá nejlépe Centrum.cz

[Tisková zpráva]

Sdílet

Test: Na českém internetu hledá nejlépe Centrum.cz

Praha, 1. dubna 2004  – Centrum.cz se stalo vítězem testu vyhledávačů časopisu Svět počítačů. V jednom z nejobsáhlejších testů vyhledávačů, které byly na českém internetu provedeny bylo hodnoceno celkem 8 vyhledávačů. Hodnocení bylo provedeno především na základě kvalit výsledků hledání na běžně hledané praktické informace. „Centrum skončilo na prvním místě a předčilo i fenomén Google. A ne náhodou“, píší redaktoři ve svém závěrečném hodnocení testu vyhledávačů. Test vyšel v sedmém čísle časopisu Svět počítačů (30. 3. 2004).

Jak se hodnotilo

„Kvalita vyhledávače stojí a padá se schopností nalézt požadovanou informaci, a proto asi nepřekvapí, že nejvyšší důraz byl v testu kladen na rychlost, s níž se uživatel dostane k požadované informaci,“ píší redaktoři o způsobu hodnocení a pokračují. „Naše kritéria byla pro vyhledávače přísná, neboť jsme požadovali, aby nebyl úspěšný odkaz ve výpise výsledků nalezených odkazů zobrazen dále než na druhé stránce.“ Vedle hlavního kriteria – vyhledávání informací – se hodnotil také vzhled a možnosti vyhledávače.

„Vítězství v testu si velmi vážíme. Před rokem jsme spustili novou vyhledávací technologii Morfeo, specializující se na češtinu. Investovali jsme více než deset milionů korun a prakticky každý měsíc vyhledávač vylepšili o nové funkce. Vítězství je, vedle růstu používanosti vyhledávače, dalším ohodnocením kvality. Výsledné pořadí jasně ukázalo, že vyhledávače orientující se na práci s češtinou dávají lepší výsledky. Je to logické – český jazyk je velmi specifický a naučit vyhledávač skloňovat či ohýbat slova je náročné. Těžko se dá očekávat, že se světové vyhledávače budou přizpůsobovat češtině,“ komentuje vítězství Centra Zuzana Humlová, šéfka projektu.

Výsledky testu:

pořadí vyhledávač   známka kvalita
1.   Centrum.cz   1,59  výborná
2.   Jyxo      2,08  chvalitebná
3.   Google     2,68  dobrá
4.   Atlas      3,03  dobrá
5.   Najdi.to    3,19  dobrá
6.   Seznam     3,29  dobrá
7.   Tiscali     3,49  dostatečná
8.   Red Box     4,19  dostatečná

Kontakt:

Tomáš Kostrhoun, marketingový ředitel Centrum.cz
Mobil: 737 213 529
E-mail: tomas.kostrhou­n@netcentrum.cz

O vyhledávači Centrum.cz: Centrum.cz jako jediný český portál vyvíjí vlastní vyhledávací technologii – Morfeo. Tato technologie si poradí s méně sofistikovaným zadáváním dotazů a dokáže výborně pracovat se specifiky a složitostmi českého jazyka. Díky integraci s katalogem www stránek, obrázky, databází firem a databází zpravodajských zdrojů poskytne maximum možných informací k hledanému heslu. Pro vyhledávání používají Morfeo i další velké české servery – např.iDnes, iHned, iDos apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).