Společnost T-Systems vyvinula pro společnost ThyssenKrupp řešení pro automatickou identifikaci a lokalizaci přepravy oceli. Bezkontaktní identifikační a evidenční technika zajišťuje logistiku z nového brazilského závodu společnosti ThyssenKrupp a je založena na RFID (Radio Frequency Identification). Výsledkem je kromě jiného značné zkrácení překládky v přístavu a zvýšení bezpečnosti personálu, protože díky RFID je možné dodržovat větší bezpečnostní vzdálenost při nakládání oceli. Díky identifikační technologii budou logistické procesy celkově transparentnější a bude je tak možné lépe řídit.
V etiketovací stanici pracovníci nalepí štítky RFID na bloky surové oceli vážící v průměru 20 tun předtím, než tyto takzvané bramy budou naloděny na lodě do Evropy a Severní Ameriky. Každý blok je tak jednoznačně identifikován a zanesen do systému se svým identifikačním číslem. Pomocí čtečky lze bez dotyku číst identifikační čísla libovolně často během jejich cesty z Brazílie do zpracovatelských válcoven.
Protože odpadá ruční odečítání identifikačního čísla, vědí jeřábníci v cílových přístavech ihned, ke kterému příjemci ocel půjde, a kde musí být na molu složena. Díku tomuto prvnímu třídění se značně zkrátí dosavadní doba nakládky. Použití RFID v neposlední řadě zvyšuje také bezpečnost pracovníků v přístavu, protože identifikační čísla mohou být nyní na bramech odečítána automaticky. Přístavní dělníci se proto musí v oblasti nebezpečí a otáčení jeřábu zdržovat méně.
Celkový přenos dat RFID z Brazílie, USA, Nizozemí a Německa prochází výpočetním střediskem společnosti T-Systems ve Frankfurtu. Centrální platforma potom podává kompletní obraz průběhu přepravy pro každou jednotlivou bramu – od ocelárny přes nákladní přístav až po další zpracování. Přístup k platformě poskytnuté společností T-Systems pro takzvané AutoID-/Right Time Enterprise Services mají registrovaní uživatelé prostřednictvím internetu. Řešení dále informuje definované pracovníky ocelářského koncernu, pokud jsou například bramy naloženy špatně nebo pokud je překročena doba přepravy. Společnost T-Systems může všechny čtecí body RFID řídit z Frankfurtu po celém světě a v případě poruchy zasáhnout.
Továrna v zálivu Sepetiba ve státě Rio de Janeiro bude vyrábět přibližně pět miliónů tun oceli. Celkově bude potom na cestě vždy 250.000 ocelových bloků ročně, z toho poputuje přibližně 100.000 kusů do Německa. Pokud bude přístav společnosti ThyssenKrupp uveden do provozu, bude tam každý rok možné nakládat a vykládat až 120 lodí. Z Jižní Ameriky se přepravuje ocel do Alabamy, USA nebo přes Rotterdam do Německa.
O společnosti T-Systems
T-Systems Czech Republic nabízí síťově orientovaná ICT řešení a služby zahrnující systémovou integraci, implementaci a provoz ICT systémů. Zaměřuje se především na podnikovou klientelu, a to jak na nadnárodní koncerny s celosvětovou působností, tak i na významné lokální podniky. V roce 2008 činily výnosy společnosti přes 2,9 miliardy korun.
Skupina T-Systems patřící do koncernu Deutsche Telekom AG je jedním z vedoucích evropských poskytovatelů služeb a řešení informačních a komunikačních technologií (ICT) pro podnikové zákazníky. Skupina má přes 46.000 zaměstnanců ve více než 20 zemích světa a její výnosy v roce 2008 činily přibližně 11 miliard eur.
Služby společnosti T-Systems představují pro zákazníky optimalizaci procesů, zlepšení kvality a snížení nákladů na oblast interních ICT systémů. To ve svém důsledku poskytuje zákazníkům vyšší flexibilitu a možnost koncentrace na jejich hlavní předmět činnosti.
Informace o společnosti a jejích službách najdete na internetových stránkách www.t-systems.cz nebo na mezinárodních stránkách www.t-systems.com.