Hlavní navigace

TISCALI a VOLNÝ volají po regulačním zásahu vůči protisoutěžnímu zvýšení poplatků za vytáčený přístup k internetu Českého Telecomu

[Tisková zpráva] Praha, 15.6.2006 – Společnosti TISCALI a VOLNÝ, přední poskytovatelé internetových služeb, vyzývají české regulační orgány, aby zasáhly proti oznámenému zvýšení cen za vytáčený přístup k internetu pro koncové uživatele Českého Telecomu. Český Telecom oznámil, že začne svým zákazníkům účtovat vyšší minutové sazby vytáčeného přístupu k internetu, pokud budou využívat jako svého poskytovatele internetových služeb (ISP) jinou společnost než právě Český Telecom.

Sdílet

Vzhledem k tomu, že téměř všichni uživatelé vytáčeného přístupu k internetu v současné době platí za tuto službu právě Českému Telecomu, zvýšení sazby by bylo podle společností TISCALI a VOLNÝ zřejmým zneužitím téměř monopolního postavení dominantního operátora na trhu. Znevýhodnilo by stovky tisíc uživatelů takových ISP, jako jsou TISCALI a VOLNÝ, kteří konkurují službě Českého Telecomu Internet on Line.

“Protože Český Telecom jako jediný kontroluje cenu přístupu koncových uživatelů, jedná se o zjevné porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, a my očekáváme, že příslušné regulační orgány takový postup dominantního operátora zakáží,” uvádějí společnosti TISCALI a VOLNÝ ve společném prohlášení.

Opatření Českého Telecomu přichází po měsících diskusí mezi dominantním operátorem a alternativními operátory. Jedná se o poplatky, jež Český Telecom proplácí alternativním operátorům za volání vytáčeného přístupu k internetu zákazníků, které končí v jejich sítích. Společnosti TISCALI a VOLNÝ nedávno přišly s nabídkou snížit tyto poplatky, pokud by Český Telecom promítl snížení sazeb na své koncové uživatele v podobě nižších maloobchodních cen za vytáčený přístup.Tuto nabídku však Český Telecom odmítl. TISCALI a VOLNÝ se proto ohrazují i proti způsobu, jakým Český Telecom prezentoval změnu své cenové politiky prostřednictvím zavádějící mediální kampaně, která přesouvá vinu za zvýšení koncových cen na alternativní operátory. Byl to však výlučně Český Telecom, kdo o zdražení rozhodl a nikoliv alternativní operátoři, kteří mu nabízeli oboustranně ekonomicky i obchodně akceptovatelné smírné řešení.

TISCALI a VOLNÝ očekávají, že v tomto případě proti Českému Telecomu zakročí jak ČTÚ, tak i ÚOHS. ČTÚ dosud nezařadil trh vytáčeného přístupu k internetu s terminačním způsobem mezioperátorského účtování mezi oblasti, jež vybral k průzkumu pro potenciální regulaci. Společnosti TISCALI a VOLNÝ věří, že by se mohl postoj ČTÚ v této věci změnit, pokud zjistí, že dominantní operátor omezuje konkurenci na trhu.

Navíc ČTÚ nedávno ukončil regulaci určování maloobchodních cen hlasového a vytáčeného internetového volání, neboť považuje trh takových hovorů za konkurenční. Ovšem podle společností TISCALI a VOLNÝ by ČTÚ měl svůj názor přehodnotit vzhledem k pokračujícímu potenciálu Českého Telecomu omezovat konkurenci prostřednictvím manipulace s maloobchodními cenami.

Společnosti TISCALI a VOLNÝ zdůraznily, že bez ohledu na jakékoliv kroky ze strany Českého Telecomu, učiní veškerá opatření nezbytná k ochraně svých uživatelů vytáčeného přístupu k internetu před všemi negativními dopady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).