Hlavní navigace

TISCALI vydává prohlášení k nové evropské studii o broadbandu

[Tisková zpráva] Praha, 15. května 2006 – TISCALI, přední internetová společnost v České republice, dnes vydala prohlášení, kterým reaguje na novou evropskou zprávu, podle níž se Česká republika umístila na samém konci žebříčku nových členských států EU v úrovni rozšíření broadbandového internetu.

Sdílet

Podle zprávy, vydané Evropskou asociací pro konkurenční telekomunikace (ECTA), skončila Česká republika osmá z deseti nových členských států EU, v percentuálním vyjádření rozšíření broadbandového internetu s pouhými 4,4%, tedy jen s nepatrně lepším výsledkem než mají poslední dvě země – Polsko a Slovensko avšak s nesrovnatelně horším, než který zaznamenaly nejvýše postavené státy – Estonsko (13,3%) a Malta (12,8%). Asociace ECTA při zveřejnění své zprávy zároveň upozornila na to, že nové členské státy EU, které se umístily na konci celkového pořadí, nedokázaly zavést opatření na podporu přístupu k broadbandu ve snaze rozvíjet konkurenci.

Naveed Gill, generální ředitel TISCALI Telekomunikace Česka republika, komentoval závěry zprávy ECTA následovně:

"TISCALI naprosto souhlasí se závěry poslední zprávy asociace ECTA o výsledcích v poskytování přístupu k broadbandovému internetu. Zpráva poukazuje na nepřijatelně špatný stav rozšíření broadbandového internetu v České republice a zdůrazňuje, jak žalostně potlačeny jsou soutěžní podmínky na českém broadbandovém trhu.

Zpráva poskytuje dostatek důkazů o vzájemné závislosti mezi rozšířením broadbandového internetu a konkurenčními podmínkami na trhu. Například na Maltě, která se umístila na předním místě žebříčku, poskytují plnou jednu třetinu broadbandových linek konkurenti dominantního telekomunikačního operátora, zatímco v České republice, v důsledku početných protisoutěžních obstrukcí ze strany dominantního operátora Českého Telecomu, nedosahuje podíl alternativních operátorů na trhu broadbandu ani 15%. Na Kypru, který skončil celkově čtvrtý, telekomunikační regulační orgán zákonem nařizuje bitstreamový přístup, zatímco v České republice regulační i zákonodárné orgány opakovaně zamítají žádosti alternativních operátorů o zajištění bitstreamového přístupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).