Hlavní navigace

Film Tobruk reprezentuje Českou republiku na evropských „Oscarech“

[Tisková zpráva] Válečné drama Václava Marhoula TOBRUK bude zastupovat Českou republiku na prestižním klání, ve kterém Evropská Filmová Akademie (EFA) každoročočně uděluje výroční filmové ceny. Příběh odehrávající se v roce 1941 v pekle severoafrické pouště vybralo prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) z pětadvaceti celovečerních snímků, které měly premiéru po 1. červenci 2008.

Sdílet

„Děkuji filmové akademii, že dala našemu filmu důvěru. Pochopitelně jsem tomu upřímně rád, a to nejen za sebe, ale právě a především za herce, za štáb a za všechny co mně pomáhali,“ vyjádřil se k nominaci scenárista, režisér a producent Václav Marhoul. Film, vyprávějící syrově a bez patosu o tenké hranici mezi hrdinstvím a zbabělostí, inspirovala nejen kniha Stephena Crana Rudý odznak odvahy, ale též skutečné osudy dobrovolníků 11. českosloven­ského praporu bránícího za 2. světové války na straně spojenců strategický libyjský přístav Tobruk obležený Němci a Italy. Film, ozdobený 9 nominacemi a třemi Českými lvy, a na karlovarském festivalu představený v exkluzivní 4K digitální verzi, se stal i poctou pro československé válečné veterány.

Česká republika má spolu s devatenácti evropskými státy právo nominovat jeden film, jenž se rovnou dostane do užšího výběru, 20 snímků pak dovybere odborná komise EFA. Kompletní výběr těchto 40 snímků bude zveřejněn na začátku září 2009.

Mezi členy EFA za Českou republiku, kteří se účastní konečného hlasování v rámci Evropy, jsou například Jaroslav Bouček, Aleš Danielis, Juraj Herz, Juraj Jakubisko, Miroslav Janek, Petr Koliha, Ivo Mathé, Jiří Menzel, Filip Renč, Vladimír Smutný, Pavel Strnad, Jiří Svoboda, Petr Vachler, Eva Zaoralová a Petr Zelenka. Čestným členem je Miloš Forman.

Slavnostní vyhlášení cen Evropské filmové akademie (EFA) proběhne 12. prosince 2009 netradičně v německých městech Essen a Bochom v regionu Ruhr, kam se z Berlína přestěhovalo v rámci zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 2010.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).