Hlavní navigace

TOP STAR: Květa Fialová

[Tisková zpráva] Čtvrteční TOP STAR: Květa Fialová zavede diváky na životní cestu této obdivuhodné herečky, která se musela tvrdě poprat s osudem. Svého času byla pro záplavu černých vlasů a uhrančivý pohled považována za českou Elizabeth Taylor. Jak vnímala pověst sexuálního symbolu a čelila milostným návrhům? Jak ovlivnilo Květin život trauma z druhé světové války? Proč z prvního manželství uprchla a musela se několik týdnů skrývat v márnici? Jaké bylo její setkání s dalajlámou a kde se v padesátých letech seznámila s Václavem Havlem? O Květě Fialové hovoří její dcera Zuzana, Václav Postránecký, Dana Batulková, Naďa Konvalinková, Yvetta Simonová, Jana Šulcová a řada dalších... Nenechte si ujít TOP STAR: Květa Fialová již tento čtvrtek 30. 9. ve 20.00 na Primě!

Sdílet

Květa Fialová se narodila 1. září 1929 na Slovensku v obci Vel’ké Dravce v okrese Lučenec. Doma už na ni čekala starší sestra. Rodiče byli lehce tělesně postižení – tatínek pilot spadl s letadlem a špatně chodil, maminka přišla o nohu, kterou jí nahrazovala protéza. Manželství bylo bouřlivé, tatínek byl vznětlivá povaha. Doma prý nikdy nebylo daleko k rozvodu. Vztah paradoxně zachránila 2. světová válka, která rodiče semkla. Z jejího konce si mladá Květa odnesla životní trauma. Jak ovlivnilo znásilnění její vztah k mužům?

Maminka Květy Fialové byla výtvarnice, věnovala se malování i sochaření. Právě ona přivedla Květu k buddhismu. Nejraději totiž malovala Buddhu a podobné východní motivy. Rodina se hodně stěhovala, nakonec se vrátili do Čech. Nedlouho po válce tatínek zemřel, maminka opět zatoužila po Slovensku a Květa zůstala sama. Přitahovalo ji divadlo – mimo jiné kvůli penězům –, a tak v roce 1946 začala hrát v Českém Těšíně. Téhož roku byla přijata na brněnskou konzervatoř. Pokračovala na Janáčkově akademii muzických umění, kterou ukončila v roce 1950.

V 50. letech Květa prošla několika divadly – v Opavě, Českých Budějovicích a Kolíně. V posledním jmenovaném se jako jednadvacetiletá elévka poprvé provdala za tamního dramaturga. Soužití však trvalo krátce. Co bylo příčinou rozpadu manželství? Režiséra Pavla Hášu, druhého manžela, poznala v roce 1957 a o dva roky později se vzali. V roce 1962 se jim narodila dcera Zuzana. Manželství Květa označuje za krásné, a to především díky značné míře vzájemné tolerance.

Přestože hrála na oblastních scénách, byla obsazena do několika filmů. Objevila se v komedii Štika v rybníce (1951), Plaveckém mariáši (1952) nebo Strakonickém dudákovi (1955). Do Prahy ji pozval v roce 1958 Jan Werich. Divadlu ABC zůstala věrná až do roku 1991 a i později zde vystupovala pohostinsky.

Přes odtažitý postoj k mužům (respektive k jejich živočišným potřebám) byla Květa paradoxně vnímána jako sexsymbol a považována za jednu z nejkrásnějších českých hereček – českou Liz Taylor. Neobvyklá uhrančivost a svůdnost ji předurčovaly k úlohám osudových, ba i vypočítavých a morálně pokleslých žen. Dlouho nemohla z tohoto šuplíku ven. Její životní rolí tohoto typu je bezpochyby postava barové zpěvačky Tornado Lou v Brdečkově a Lipského parodii na divoký západ Limonádový Joe (1964).

Její kariéra plynula bez větších propadů. S přibývajícím věkem vystřídaly ženy vamp maminky a babičky. Elegance a noblesa však zůstaly. Taková byla například hraběnka Thunová v parodii Adéla ještě nevečeřela (1977), maminka studenta Boba v Létu s kovbojem (1976), maminka Samková v Půl domu bez ženicha (1980) nebo babička v komedii století S tebou mě baví svět (1983).

S přibývajícím věkem si Květa osvojila svérázný životní postoj. Zamilovala se do stárnutí. Místo aby je stejně jako většina vrstevníků nenáviděla, vítá každou vrásku, každý další rok. Snad za to může i setkání s obdivovaným dalajlámou…V jejím světě a s její životní filozofií je stáří krásné. Díky bohatému duchovnímu světu, lásce k východním náboženstvím, cestování a bezpočtu přátel si důchod doslova užívá, čímž jde řadě kolegů na nervy. Smrt bere pouze jako přestupní stanici do dalšího světa, který si vysnila a kde na ni čekají blízcí. V posledních dvou letech prodělala několik závažných operací. Musí se hlídat, protože ji trápí srdeční arytmie. Novou sílu jí ale vlilo přátelství s pětatřicetiletým hercem Josefem Kubánikem. Květa přiznává, že je opět zamilovaná. A okolí se nestačí divit, protože ji poprvé vidí jako submisivní ženušku. Se svým Pepíčkem se vodí za ruku, objímá ho, a hlavně spolu hrají Květino vysněné představení Harold a Maude, které jako by bylo o nich samotných.