Hlavní navigace

TOP STAR MAGAZÍN: Bonviván Miloš Kopecký

[Tisková zpráva] Na herce Miloše Kopeckého, který si zažil obrovské životní tragédie i chvíle naprosté opojnosti, diváckou popularitu i naprosté opovržení, zavzpomínají v TOP STAR magazínu jeho herečtí kolegové, režiséři i osobní partneři. Jak zvládal tento muž s výjimečným charismatem prokletí své psychické choroby? Proč nedokázal být věrný žádné z jeho manželek? A co ho poutalo k nezapomenutelným rolím padouchů?

Sdílet

Sledujte TOP STAR speciál o Miloši Kopeckém ve čtvrtek 9. 9. ve 20.00 na Primě!

Miloš Kopecký se narodil 22. 8. 1922 v Praze. Jeho otec byl kožešník, a protože se nedokázal v době okupace postavit za svou ženu židovského původu, musel Miloš svou maminku za čas vyprovodit na vlak do Osvětimi. Jak se tehdy jen devatenáctiletý mladík vyrovnával s takovým životním traumatem? A jak později zvládal svůj úděsný pobyt v pracovním táboře? Ovlivnilo to průběh jeho pozdější psychické nemoci?

Mladý Miloš utíkal z otcovy kožešnické dílny do recitačního a divadelního souboru TVAR. Po válce a návratu do Prahy začal působit v divadle Větrník, nejprve jako obsluhovač gramofonu a opony. Postupně se však k herectví propracoval. Zahrál si například ve filmech Jan Roháč z Dubé či Osudy dobrého vojáka Švejka. V té době se také oženil s herečkou Stellou Zázvorkovou. „Podle mého to byl jen takový zkrat, taková recese.“ říká ke krátkému manželství herec Karel Fiala. Jak zvládal Miloš šok, když jejich patnáctiletá dcera spáchala sebevraždu?

Cesta talentovaného herce vedla neomylně až na prkna Národního divadla, kam se ale nakonec nedostal. Proč byl pár dní před přijetím vyhozen? Jaký neodpustitelný skandál způsobil?

Po vystřídání několika dalších divadel se Miloš usídlil v Divadle ABC, kde mimo jiné utvořil fenomenální duo s Miroslavem Horníčkem. S tím také hrál veleúspěšnou, ale pro tehdejší dobu problematickou, hru Tvrďák.

V 60. letech nastoupil herec do angažmá v Hudebním divadle Karlín a počtvrté se oženil. Po chvíli však odchází do Divadla na Vinohradech, kde chtěl pro změnu hrát role vážné a tragické. Objevil se v Kočce na rozpálené plechové střeše, Jindřichu IV., Pygmalionu či Lakomci. K postavám křiváků měl Miloš obzvlášť vřelý vztah. „Pokud má člověk upřímný a vášnivý vztah k životu, tak nemůže být padouch,“ tvrdil.

V soukromém životě ho však leckdo za padoucha mohl považovat, zejména kvůli nekonečným nevěrám. Jak se s nimi dokázala vyrovnat jeho čtvrtá žena Jana? „Psával mi nádherné dopisy. A v těch mi to vždycky vysvětlil.“ vysvětluje. Sám Miloš k tomu dodával: „Potřebuji to pro své psychické zdraví a pro svoji práci. Jako vzduch nebo slunce.“ Kterým slavným herečkám a zpěvačkám se dvořil?

Miloš Kopecký miloval kromě žen také film, a proto trpěl tím, že žádnou díru do světa neudělal do svých zralých let. K vidění byl ve filmech jako Severní přístav, Baron Prášil, Limonádový Joe, Svatby pana Voka, Jak utopit doktora Mráčka, Zítra to roztočíme, drahoušku aj. Herečka Naďa Konvalinková přiznává k filmu Adéla ještě nevečeřela: „On byl tak pravdivý, když hrál zlosyna, že jsem se ho skutečně bála i v maskérně.“

Divácky vděčnou roli získal Miloš v seriálu Nemocnice na kraji města. Jaký měl však herec k této roli vztah a byl opravdu rád, že je právě tou, která mu přinesla největší slávu?

V 80. letech upadl Miloš Kopecký u mnoha lidí v nemilost kvůli uvádění pořadu o emigrantech Krok do neznáma. Jaký teror si v té době zažil on i jeho rodina? A jakým hrdinským činem v roce 1987 svůj čin vykoupil?

Herce, který si zažil v životě nejedno trauma, postihlo mnoho zdravotních komplikací. Za tu nejhorší však považoval on sám maniodepresivní psychózu. Jeho stavy deprese byly totiž naprosto neutěšitelné. „Na dovolené třeba dva měsíce jen proležel a nebyl schopný vůbec vstát.“ vzpomíná jeho manželka Jana. Proč Miloš neposlouchal rady lékařů a neléčil se poctivě? Co k celému případu dodává jeho osobní psychiatr?

V posledních chvílích života se začaly u herce zhoršovat stavy zmatenosti, a proto již nemohl pracovat. Zemřel v bohnické psychiatrické léčebně 16. února 1996.