Hlavní navigace

TOP STAR MAGAZÍN: Milovaná a milující Jiřina Jirásková

[Tisková zpráva] Ve čtvrtečním vydání TOP STAR: Jiřina Jirásková odhalíme životní cesty této okouzlující herečky. Prozradíme vám, kde všude studovala a proč se nestala jeptiškou, jak se vyrovnala se ztrátou ideálů a poprala se se zákazem filmování od komunistických autorit.

Sdílet

Jiřina Jirásková je legendární česká herečka, jejíž nesmrtelný šarm, eleganci a ostrý ironický humor nesmazalo ani desetiletí zákazu filmování, o které se „zasloužila“ komunistická zlovůle. Paradoxem je, že do divadla nastoupila plná ideálů jako členka komunistické strany. „Bylo to mladistvé rozevláté gesto. Chtěla jsem něčeho dosáhnout, něco předělat, postavit, něco zlomit, napravit… Bylo po německé okupaci, neměli jsme žádnou jinou zkušenost. Stalin byl osvoboditel, a že ne moc upřímný, jsme nepoznali,“ tvrdí Jirásková, která do strany vstoupila už v šestnácti letech. Kdy odhalila, že jsou její ideály falešné?

Narodila se 17. února 1931 v Praze. Herecké geny podědila po tatínkovi, který vystupoval s ochotnickým divadlem. Původně studovala na kutnohorském klášterním gymnáziu u voršilek, kam ji poslali rodiče. Proč se nakonec jeptiškou nestala a jak přišla na to, že by jí bylo lépe na konzervatoři?

Z druhého ročníku konzervatoře pokračovala na DAMU, kterou absolvovala roku 1950. Jejími profesory byli Ladislav Pešek, Karel Höger či Miloš Nedbal. První angažmá získala v královéhradeckém oblastním divadle – dnes Klicperovo divadlo. Strávila zde jedinou sezonu a v roce 1951 přešla do Ústředního divadla čs. armády, současného Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Kdy se poprvé objevila před kamerou a ve kterém snímku?

První výraznou roli Jirásková získala ve filmu Smyk (1960), následovaly další filmy nové vlny 60. let renomovaných režisérů: Každý den odvahu (1964); Bloudění, (1965); Hotel pro cizince, (1966); Naše bláznivá rodina (1968) či legendární seriál Sňatky z rozumu (1968).

Miloval ji Miloš Forman, Vlastimil Brodský, Jiří Pleskot i Zdeněk Podskalský, s nímž ji nakonec spojilo partnerské soužití. Přesto si ho nikdy nevzala a se svou největší životní láskou bohužel ani neměli děti. Lituje toho? Co by udělala jinak? A co všechno se v jejím pracovním i soukromém životě změnilo po roce 1989, kdy se stala ředitelkou Divadla na Vinohradech? O Jiřině Jiráskové hovoří Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Antonie Hegerlíková, Tomáš Töpfer a další…