Hlavní navigace

Třetí nominovaný na Cenu Michala Velíška riskoval svůj život při letošních povodních

[Tisková zpráva] Josef Škrabánek z Lindavy se během srpnových povodní pustil do boje s vodním živlem, aby zachránil tonoucího souseda. I když se s rozvodněnou řekou pral, seč mu síly stačily, přírodní živel byl bohužel silnější. Souseda se mu zachránit nepodařilo. Za svou výjimečnou odvahu a vůli pomoci byl nominovaný na letošní Cenu Michala Velíška, kterou televize Nova a Nadace Adra společně udělují za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Jeho příběh, třetí z pětice nominovaných, viděli diváci ve včerejším publicistickém pořadu TV Nova Střepiny. O celkovém vítězi rozhodnou diváci v internetovém hlasování, které bude probíhat od 5. 12. 2010, po odvysílání posledního příběhu.

Sdílet

Praha 22. listopadu 2010 – Publicistický pořad TV Nova Střepiny odvysílal včera, v neděli 21. listopadu, příběh Josefa Škrabánka, jednoho z pěti novodobých hrdinů, kteří byli letos nominováni na Cenu Michala Velíška.

Když přišly v srpnu do Lindavy povodně, rozvodněná řeka brala silným proudem vše, co měla v cestě. Stržen byl i soused Josefa Škrabánka. „Viděl jsem, jak se při tom praštil hlavou o sloup, a voda ho omráčeného rychle odnášela pryč. Dnes už nevím, jestli jsem se bál, ale nemohl jsem ho nechat odplavat,“ popisuje svůj čin pan Škrabánek a pokračuje: „Už jsem ho skoro měl, několikrát jsem ho držel za ruku, ale voda je ohromný živel.“ Rozvodněná řeka vydala bezvládné tělo až několik set metrů od místa, kde ho strhl proud. Nepomohli mu ani přivolaní záchranáři. Josefa Škrabánka dodnes tíží, že otce dvou dětí nezachránil. Udělal pro to všechno, co bylo v jeho silách.

V letošním 5. ročníku Ceny Michala Velíška byla již tradičně nominována pětice lidí, kteří svými hrdinskými činy v posledních dvanácti měsících zachránili lidský život, nebo o to usilovali. Jejich příběhy postupně vysílá TV Nova v pořadu Střepiny. O tom, kdo se stane novodobým hrdinou pro letošní rok, rozhodnou diváci v týdenním internetovém hlasování, které bude zahájeno na stránkách Nadace ADRA 5. prosince 2010 po odvysílání posledního příběhu.

Cenu Michala Velíška udílí od roku 2006 TV Nova a Nadace ADRA za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Její vznik iniciovala televize Nova po tragické události, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač této stanice Michal Velíšek, tehdy otec devítiměsíční dcery, při poskytování pomoci jemu neznámé studentce v ohrožení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).