Hlavní navigace

Trh Business Intelligence vzrostl v ČR v roce 2005 o 3,2%

[Tisková zpráva] Praha, 30. října 2006 – Již čtvrtý ročník konference IDC Business Intelligence Roadshow 2006 přivítal 26. října 2006 v Hotelu Ambassador – Zlatá Husa v Praze více než sto odborníků na oblast Business Intelligence (BI) z řad koncových uživatelů a zabýval se aktuálními trendy v této oblasti, možnostmi a stupni využití BI, zlepšováním podnikových procesů, navratností investic do systémů zlepšovaní kvality podnikových informací, optimalizací datových toků, podnikovou integrací dat a řízením IT projektů, budoucností BI a data warehousingu a v neposlední řadě i otázkami zabezpečení podnikových informací.

Sdílet

„Když se podíváme na výdaje za Business Intelligence a analytické softwarové aplikace v České republice, tak v roce 2005 se jednalo o částku 20,58 miliónu dolarů. To představuje 3,2procentní meziroční nárůst, což je poměrně zdrženlivý výsledek proti jiným technologickým oblastem,“ řekl programový manažer pro softwarové trhy v IDC CEMA Thomas Vavra. „IDC přesto očekává, že se tento růst v příštích letech zrychlí, s tím jak se více společností bude snažit maximalizovat užitek z investic do systémů ERP jejich rozšiřováním o Business Intelligence řešení.“

Průzkumy IDC ukazují, že střední a velké firmy kladou stále větší důraz na hodnocení výkonnosti společnosti, což potvrzuje i upřednostnění BI řešení zástupci CIO z celé střední a východní Evropy. Jednoduše řečeno, CIO se v současné době soustředí na projekty, které přispívají k celkovému rozvoji firmy. A právě BI jim nabízí nejen přehledné informace o míře růstu, ale také čitelnost procesů, které stojí za tímto růstem.

BI řešení se jako první prosazují v odvětvích finančních služeb a telekomunikací. Dalšími odvětvími, kde se BI řešení také rychle zavádějí, jsou technické služby a výroba. IDC očekává, že prosazování bude pokračovat a rozšíří se i do dalších odvětví.

Ve střední a východní Evropě zavádějí analytická řešení obvykle jako první největší korporace, protože právě v těchto firmách s obrovským množstvím zaměstnanců a mnoha odlišnými, často roztříštěnými procesy je největší prostor pro neefektivitu. Právě takové firmy mohou očekávat okamžitý užitek z BI řešení. Menší firmy zavádějí tato řešení až v pozdějších fázích. Mohou se tak učit od větších společností, které už tato řešení zavedly před nimi.

Z řešení, které před lety sloužilo ke zprostředkování statických údajů pro manažery, se stal dynamický nástroj užitečný v rámci organizací hned ve více úrovních  – průběžně a efektivně dodává informace tam, kde jsou nejvíce potřeba. Prozíravé firmy zužitkují této pružnosti a bezprostředně ji využívají k vlastnímu rozvoji.

"Hlavním cílem tzv. informační demokracie prezentované firmou Hyperion Solution Corporation, předním globálním výrobcem softwaru pro Business Performance Management, je zajistit dostatečný přehled všem důležitým článkům v rámci firmy. Se softwarem společnosti Hyperion můžete shromažďovat, třídit i vyhodnotit informace a následně je distribuovat v rámci firmy pomocí bohatého a jednotného pracovního prostředí, které činí Business Performance Management snazší a výkonnější než tomu bylo doposud. Součástí této nabídky jsou jak BI řešení, tak i finanční aplikace, které zahrnují plánování, přehled výsledků a konsolidaci,” řekl Thomas Giesecke, ředitel pro CEE region ve společnosti Hyperion, a dodal: „Zatímco převážná část českých TOP 100 firem již BI zavedla, mnoho jich pro své plánování stále využívá řešení, která jsou neslučitelná, nedostatečně zabezpečená a založená na bázi tabulkových procesorů. Informační demokracie může být dalším krokem k dosažení komplexního Business Performance Management řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).