Hlavní navigace

TV Nova přináší jedinečný projekt - Putování s dinosaury

[Tisková zpráva] Televize Nova je hlavním mediálním partnerem velkolepé světové show Putování s dinosaury. Unikátní projekt, který oživuje deset druhů gigantických pravěkých živočichů v reálné velikosti, bude k vidění v pražské O2 aréně od 17. do 21. února 2010.

Sdílet

Praha 15. února 2010 – Jedna z nejúžasnějších podívaných, jaká kdy byla k vidění, vznikla na základě úspěšného televizního projektu britské televize BBC Worldwide. Její kreativní základ vytvořil umělecký ředitel William May podle nápadu Bruce Mactaggarta, který přišel poprvé s myšlenkou převést původní televizní seriál do velkých hal.

Režie unikátního projektu se ujal známý broadwayský divadelní režisér Scott Faris. „Bereme diváky na cestu zpátky časem a ukazujeme jim, jak mohli dinosauři vypadat v době svého vrcholu – obrovská, někdy děsivá a někdy poněkud komická monstra, která denně bojovala o přežití. Naši dinosauři se chovají přesně jako ti skuteční, se skřeky, funěním a vším, co k tomu patří. Ta realističnost je až neuvěřitelná!“ ří­ká.

Nyní přichází pravěká show i do Prahy. Představením pro všechny generace provede diváky paleontolog Huxley, ztvárněný profesionálním hercem. Show popisuje kompletní vývoj dinosaurů včetně návaznosti na klimatické a tektonické změny, které vedly k zániku mnoha druhů. Scény bojů mezi dinosaury vypadají realisticky. Publikum může sledovat, jak se masožraví dinosauři naučili chodit pouze po dvou a býložraví se neustále snažili vylepšit obranu proti krvelačnějším kolegům. Představení začíná rozdělením zemské desky na kontinenty a pokračuje přechodem z vyprahlých pouští Triasu k bohatým zeleným loukám a lesům pozdní Jury. Oceány se formují, vulkány soptí, lesy trpí požáry a všechno vede k dopadu velké komety a vyhynutí dinosaurů.

Z éry dinosaurů, která trvala 200 miliónů let, bylo vybráno deset druhů živočichů, z nichž se v show představí mimo jiné hrůzovládce plání Tyranosaurus Rex či Stegosaurus z období Jury. Největší model je dlouhý 17 a vysoký necelých 11 metrů. Zkonstruování všech modelů trvalo padesátičlennému týmu inženýrů, umělců, malířů, dělníků a mechatronických expertů rok. Práce probíhaly v docích v Melbourne. K rozhýbání dinosaurů používají loutkáři miniaturní verze velkých modelů, jejichž pohyby snímá počítač a jednotlivé pokyny jsou pomocí rádiového spojení přenášeny k hydraulickým systémům velkých dinosaurů. Pět menších ovládají loutkáři specialisté, sedící uvnitř.