Hlavní navigace

TV Nova v sobotu připomene životní jubileum Miloše Formana

[Tisková zpráva] Společně s dalšími gratulanty, i televize Nova u příležitosti 80. narozenin Miloše Formana, připomene život a tvorbu tohoto slavného českého režiséra. V sobotu 18. února 2012 od 9:50 uvede TV Nova dlouhometrážní dokument s názvem Miloš Forman: Co tě nezabije? a od 12:30 pak slavný Formanův snímek Hoří, má panenko.

Sdílet

Praha, 16. února 2012 – Sobotní dopolední vysílání bude od 9:50 patřit životopisnému dokumentu Miloš Forman: Co tě nezabije?. Režisér v něm mimo jiné hovoří o životních traumatech, profesionální kariéře, ale i soukromém životě. Režie snímku se ujal Miloslav Šmídmajer.

Od 12:30 se pak diváci mohou těšit na film Hoří, má panenko z roku 1967, jehož děj je zasazen do prostředí hasičského bálu a vypráví o tom, jak se baví vesničtí lidé. Jako zpestření zábavy je pro návštěvníky bálu připravena tombola, která je však rozkradena. Film Hoří, má panenko je prezentován jako karikatura české povahy. Zajímavostí je, že postavy, které ve filmu vystupují, jsou převážně neherci z řad vrchlabských hasičů. Ve Vrchlabí se také snímek, který Miloš Forman vytvořil jako poslední před svou emigrací do USA, natáčel.

Miloš Forman se narodil 18. února roku 1932. Vystudoval pražskou Filmovou a televizní fakultu Adademie múzických umění. Na svém kontě má řadu divácky úspěšných filmů, mezi něž patří například Lásky jedné plavovlásky, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Lid versus Larry Flint nebo Muž na měsíci. Miloš Forman je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří cen Zlatý glóbus a také cen Britské filmové akademie BAFTA a francouzského Césara.