Hlavní navigace

Týden slovenského dokumentu – od 1. listopadu to nejlepší ze slovenské tvorby na stanicích Českého rozhlasu

[Tisková zpráva] Týden od 1. do 7. listopadu bude na stanicích Českého rozhlasu (ČRo) patřit slovenské dokumentární tvorbě. Ve spolupráci se Slovenským rozhlasem vznikl unikátní projekt vzájemné výměny těch nejlepších dokumentů.

Sdílet

„Nabídka slovenských dokumentaristů je velmi bohatá, vybírali jsme z více než čtyř desítek titulů. Témata jsou pro české posluchače o to zajímavější, že v mnoha případech jde o naše společné dějiny, které jsou místy vnímány z trochu jiného úhlu pohledu. Dokumenty, které posluchači uslyší na stanicích Českého rozhlasu, současně přinášejí komorní detaily ze životů řady slovenských osobností jako je Marian Labuda, Dežo Ursiny, Martin Huba s manželkou Máriou a synem Martinem, Václav Nedomanský a další,“ říká Bronislava Janečková, odborná redaktorka ČRo pro dokumentární tvorbu.

Se slovenskými dokumenty se mohou během celého týdne posluchači setkat na celoplošných i regionálních stanicích. Český rozhlas 2 – Praha uvede v neděli 7.11. v 17.05 hod. dokument Emila Benčíka „Akí sme, takí sme“, ve kterém má „hlavní úlohu“ ulice, náměstí a skandování davů za každého režimu.

Posluchači Českého rozhlasu 3 – Vltava si mohou vybrat 3. listopadu ve 21.45 hod. pořad „Múzy za mrežami“, či v sobotu 6.11. v 10.05 hod. dokument „Taký býval Grandhotel“.

Úsměvný je také dokument „Tri zázraky“ Stanislava Kaclíka, v němž nechává vyprávět obyvatele z vesničky Svrbice, jak za nejtvrdší komunistické totality dokázali s podporou státu vybudovat kostel. Posluchačům ho nabídne Český rozhlas Rádio Česko v sobotu 6. listopadu od 15.05 hodin.

Hlavními postavami slovenských dokumentů jsou většinou obyčejní lidé, kteří se museli vypořádat s mnoha překážkami, tak jak je přinášely dějiny. V dokumentu Táni Kusé „Čo s deťmi?“ je to sedmičlenná rodina v nemilosti režimu, která se musela narychlo vystěhovat z bytu do provizoria, aby uvolnili místo komunistickým funkcionářům (vysílá Český rozhlas České Budějovice 3.11. ve 20.00).

Černí pasažéři z bratislavských autobusů pak promlouvají ve fíčru „Chyť ma, ak to dokážeš“ mladé slovenské autorky Barbory Kalinové (Český rozhlas Pardubice, 5.11. od 18.20 hod.)

To, co mají slovenské dokumenty společného, je zvuková kultivovanost, skvělá práce s hudbou a bohaté využití žánrových prostředků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).