Hlavní navigace

Uchem jehly – tentokrát s hvězdou pop music Lucií Bílou – 3. 4. na ČT2

[Tisková zpráva] Rozhovor moderátora pořadu Uchem jehly Zbigniewa Czendlika s Lucií Bílou má nádech jisté exkluzivity. Vztah obou protagonistů rozhovoru, který uvede ČT2 v neděli 3. dubna od 16:55 hodin, je totiž poznamenaný dlouholetým přátelstvím a schopností naslouchat jeden druhému.

Sdílet

Cyklus České televize Uchem jehly představuje hosty, kteří v tom, co dělají, dosáhli něčeho významného a přitom nezapomínají na duchovní rozměr lidského života. V pátém dílu této talk show nejde proto jen o exkluzivitu povrchní, ryze formální. Co ale dělá tento díl mimořádným, je právě velmi niterný vztah obou protagonistů rozhovoru. Lucie Bílá otevřeně říká, že Zbigniew Czendlik je pro ni duchovní autoritou, duchovním rádcem, kterému se svěřuje se svými starostmi, a u něhož hledá oporu v okamžicích, kdy je celý, zpravidla mediální, svět proti ní. Také Zbigniew se netají tím, že se stal díky setkání s Lucií mediálně známým, a tedy někým, komu je nasloucháno. Sečteno podtrženo: do rozhovoru Zbigniewa s Lucií se dostaly dvě důležité polohy, které ho činí výjimečným. Jsou to otevřenost a niternost daná jejich dlouholetým přátelstvím, ale také zodpovědnost za toho druhého a snaha ho nezranit.

To vše v rozhovoru otevírá zajímavé roviny. Jde totiž o konfrontaci světa křesťanských hodnot polského katolického kněze Zbigniewa Czendlika se světem novodobých celebrit, v němž má své pevné místo i Lucie Bílá. A jde právě o její hledání hodnot v prostředí, v němž jsou věci a události často nazírány pokřivenou optikou. Zbigniew i Lucie ve vzájemném dialogu objevují duchovní rovinu, která je Lucii vlastní, ačkoliv je někdy na hony vzdálena tradičním, zejména křesťanských představám. Přesto však v sobě má nepopiratelný punc autenticity, protože vychází z její životní zkušenosti a zároveň i z pochopení společných křesťanských kořenů.

Repríza pořadu Uchem jehly na ČT2 10. 4. v 05:25 hodin
www.ceskatele­vize.cz/program