Hlavní navigace

Udělejte si své vlastní rádio na Bloguje.cz

[Tisková zpráva] 15. března 2006, Praha. Bloguje.cz umožňuje lidem zdarma založit a psát vlastní deníček (blog) na Internetu. Uživatelé tohoto systému mohou nyní nově doplnit své zápisky v deníčku zvukem. Ze čtenáře internetového deníčku se tak stává posluchač. Takto poskytované zvukové příspěvky jsou označovány slovem podcast.

Sdílet

Podcast je v současnost oblíbený a rozšířený především v zahraničí. Slovo podcast vzniklo spojením slovního označení pro přehrávač iPod firmy Apple s anglickým slovem broadcasting (vysílání). Tento způsob šíření informací vynalezl v roce 2004 Adam Curry. Zvukové záznamy autor podcastu umísťuje na Internet v podobě zvukových souborů. Často se využívá populární formát MP3. Pokud chce návštěvník takové internetové stránky poslouchat zvukové příspěvky, může si je stáhnout do svého počítače nebo do svého osobního MP3 přehrávače. Rovněž existují speciální přehrávače, které podcast stahují a automaticky přehrávají.

„Bloguje.cz od tohoto týdne nabízí autorům možnost doplnit své blogy o zvukové nahrávky. Ty si čtenář může poslechnout přímo na stránce pomocí malého přehrávače nebo si je může stáhnout do vlastního MP3 přehrávače. Samotný zvukový soubor však musí být zatím nahraný na jiném internetovém serveru,“ vysvětluje Martin Malý, který v roce 2003 vytvořil a spustil systém Bloguje.cz

Bloguje.cz připravuje pro všechny autory deníčků možnost nahrávat si vlastní MP3 soubory přímo do blogu. Protože je na Bloguje.cz celkem přes 12 600 registrovaných blogů, je pro provozovatele obtížné kontrolovat veškerý obsah. „Kdybychom povolili možnost nahrávání MP3 přímo na Bloguje.cz bez omezení, mohli by toho někteří uživatelé zneužít například pro šíření pirátských kopií hudebních CD,“ upřesňuje Martin Malý.

Správci tohoto blogovacího systému proto celou záležitost konzultují s právníky. „Jakmile se nám podaří právně ošetřit odpovědnost uživatele za nahrávané MP3, funkci podcastu významně rozšíříme,“ komentuje další postup správce Bloguje.cz.

82,9 % autorů si píše svůj deníček pro radost
Proč si lidé zakládají osobní deníček, zjišťovala před časem anketa BlogCenzus. Celkem 82,9 % autorů si píše svůj deníček pro radost. Čeští deníčkáři jsou rovněž rádi v kontaktu s okolím (45,4 %) a rádi píší (44,1 %). Pro řadu uživatelů blogovacích systémů je tvorba vlastního weblogu zábava.

„Věříme, že možnost rozšířit si svůj deníček o vlastní rozhlasovou stanici uživatele zaujme a že jim přinese další možnosti seberealizace, tvůrčího vyžití a zábavy,“ uzavírá Martin Malý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).