Hlavní navigace

Unikátní vyhledávač multimediálních dat na Internetu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Unikátní vyhledávač multimediálních dat na Internetu

Sdružení CESNET a společnost Jyxo uvedly do provozu jeden z prvních systémů pro vyhledávání v multimediálních datech na světě. Vyhledávač založený na fulltextové technologii Jyxo vybírá z multimediálních souborů textová metadata (např. popis příspěvku, jméno autora či držitele autorských práv) a v těch umožňuje vyhledávat stejným způsobem, jako ve webových stránkách.

Systém vyvíjený v rámci výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace destiluje metadata prostřednictvím komponenty destilator. Ta je vložena mezi robota, který navštěvuje a sbírá stránky (tzv. crawler), a zařízení zařazující stránky do databáze (indexer). Jednotlivé komponenty systému si spolu vyměňují data protokolem založeným na datovém formátu XML.

Díky své modularitě je systém schopen indexovat prakticky veškerá multimediální data na Internetu nezávisle na formátu – počínaje MPEG-1,2,4, přes formáty Real Video nebo Windows Media až po formáty AVI s kodekem DivX. Materiál musí být k dispozici na webových stránkách, systém není uzpůsoben k vyhledávání v peer-to-peer sítích.

Vyhledávací systém je dostupný na adrese: http://www.jy­xo.cz/

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Jyxo, s. r. o., vyvíjí a dodává technologie pro vyhledávání v rozsáhlých databázích, řešení pro analýzu dat a práci s přirozeným jazykem. Hlavními produkty jsou Jyxo Nation (internetové vyhledávání v národních doménách) a Jyxo Data (vyhledávání v datových skladech). (Více na www.jyxo.cz)