Hlavní navigace

Úspěch koprodukčních dokumentů i reportáží ČT na MFDF Jihlava 2008

[Tisková zpráva] Na 12. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2008 (24. – 29. 10. 2008) získaly ocenění tyto dokumenty z produkce i koprodukce České televize:

Sdílet

V sekci Česká radost získal Cenu pro nejlepší český dokumentární film roku 2008 snímek režiséra Víta Janečka Ivetka a hora, který vznikl v koprodukci Česká televize – TS Brno a Negativ s r.o. Příběh dívky a ženy, která se pět let setkávala a rozmlouvala s Pannou Marií. Jak žít se zjevením? Dokument klade otázky na příběh hlavní postavy, na pokoru a víru v moc a milost boží a na pozemský život těch, kdož vyznávají jeho slávu.

Cenu diváků získal koprodukční film René režisérky Heleny Třeštíkové, autorky významných časosběrných dokumentů. Její snímky pozorují život vybraných postav v čase a s odstupem jej uzavírají do filmu. V oceněném snímku režisérka pokračuje ve sledování osudu inteligentního kriminálníka René Plášila. Dokument René vznikl v koprodukci Negativ s.r.o., Helena Třeštíková a Česká televize – Centrum publicistiky, dokumentu a vzdělávání, za podpory Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a Media Development.

Ocenění udílené Týdeníkem Respekt ve spolupráci s MFDF Jihlava nejlepší televizní a video reportáži uplynulého roku získala reportáž cyklu Redakce zpravodajství České televize Reportéři ČT Ostří hoši z Třebíče autorů Davida Macháčka a Romana Šantúra. Dále porota udělila čestné uznání reportáži Davida Havlíka a Michaela Fialy Poklad na Kamencovém jezeře rovněž z cyklu Reportéři ČT.

Česká televize je tradičním hlavním mediálním partnerem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2008. V rámci mediálního partnerství Česká televize podporuje tento festival především formou vysílání celostátní spotové kampaně.

Česká televize na festivalu prezentovala svoji rozsáhlou dokumentární tvorbu. V Centru publicistiky a dokumentu i v Redakci zpravodajství vznikají pravidelně tematické cykly i samostatné, často plnoformátové snímky. ČT realizuje pořady jak ve vlastní výrobě, tak pomocí zakázkových a koprodukčních smluv s nezávislými českými i zahraničními producenty. Dokument je základním kamenem většiny pořadů vzdělávacích, dětských, publicistických a nejrůznějších magazínů.

Více informací: www.dokument-festival.cz