Hlavní navigace

Úspěchy České televize na podzimních festivalech

[Tisková zpráva] Pořady České televize opět bodovaly na tuzemských filmových festivalech: na Ekofilmu v Českých Budějovicích a Českém Krumlově, Tourfilmu v Karlových Varech, na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově a na Femina Filmu v Ústí nad Labem.

Sdílet

Ekofilm 2008
Cena za režii – Jezdec military Miloslav Příhoda – Dokument režisérky a scenáristky Hany Pinkavové z cyklu brněnského studia ČT Nehasit! Hořím! za skvělé režijní uchopení začátku životní cesty mladého sportovce a jeho rodiny, hospodařící na koňské farmě. Film má silnou emocionální působivost a společenský dosah.

Cena v kategorii dokument – Živý obraz lepšího světa – Dokument režiséra, kameramana a scenáristy Mariana Poláka. Porota ocenila jeho vynikající dokumentaristický počin – kameramansky a režijně zvládnutou výpověď o pozoruhodném poustevníkovi, který žije ve vědomém souladu s přírodou.

Cena Ministerstva životního prostředí – Příběh jedné asanace – Dokument režiséra a scenáristy Josefa Císařovského. Odůvodnění poroty znělo: „Film dokumentuje na příkladě historického města Loun, na pozadí vulkanické krajiny Středohoří, nenávratnou zkázu velké části rostlého města výměnou za bezduché sídliště. Takto byla záměrně vymazána paměť města, která je podstatou vztahu jeho obyvatel ke krajině. Dokument je pouze ukázkou, jakým podobným způsobem byla bezohledně zničena celá dlouhá řada historických měst během šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Dokument Císařovského je současně také mementem proti možná ještě větší zkáze měst, které dále ničí současná konzumní společnost pod diktátem neviditelné ruky trhu.“

34. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2008 proběhl od 6. do 12. října v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Do soutěže bylo přihlášeno 172 filmů ze 33 zemí světa, z toho 46 z České republiky. Do samotné mezinárodní soutěže potom postoupilo 62 vybraných snímků, které hodnotila šestičlenná porota. Všechny přihlášené filmy byly divákům během festivalu k dispozici na přání ve všech místech konání festivalu.

Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana 2008
Odborná porota udělila: Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii do 12 let ex aequo pohádce O dívce, která šlápla na chléb – scénář Lucie Konášová, režie Jiří Strach V pohádce o pýše, trestu a lásce natočené podle H. Ch. Andersena hrají: L. Molnárová, T. Medvecká, D. Batulková, J. Cina, B. Hrzánová, R. Holub a další.

pohádce Škola ve mlejně – scénář Michal Čunderle, režie Karel Janák V pohádkové komedii o vodnících, rusalkách a jedné nebezpečné mořské příšeře hrají: J. Mádl, Z. Volavá, J. Kretschmerová, P. Kříž a další.

Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem – filmu Gympl. Koprodukční film České televize a VOREL FILM, s.r.o., scénář Tomáš Houška, Pavel Nosek, T. Vorel, režie Tomáš Vorel. Hořká komedie o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální grafiti, odkrývající spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, často vzdálenou realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet. Hrají: T. Vorel ml., J. Mádl, E. Holubová, T. Matonoha, J. Schmitzer, M. Šteindler, M. Zbrožek a další.

Čestné uznání Báře Hrzánové za herecký výkon v pohádce O dívce, která šlápla na chléb.Čestné uznání Jiřímu Mádlovi za herecký výkon ve filmu Gympl a pohádce Škola ve mlejně.

Porota dětí a mládeže udělila: Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon – Anně-Marii Valentové za roli Fialky v pohádce Začarovaná láska v romantické pohádce plné kouzel, kde jedno popletené čarování způsobí pohromu a málem zmaří štěstí princezny Mařinky a mládence Černoočka. Podle námětu Věry Plívové-Šimkové scénář Anna Jurásková, režie Ondřej Kepka, Zlatého dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon – Matyáši Valentovi za roli Káji ve filmu brněnského studia ČT Kája a Zabi v příběhu chlapce, do jehož reálného života překvapivě vstoupí virtuální hrdinka jeho oblíbené počítačové hry. Scénář Marek Hlavica, režie Pavel Jandourek.

Ředitel festivalu Marek Poledníček udělil: Zlatého dudečka nejoblíbenějšímu filmu v internetovém hlasování – MAHARAL – Tajemství talismanu, koprodukčnímu snímku České televize a Artur Krensky Films, na jehož výrobě se dále podílely Barrandov Studios a pd Media. Ve snímku, který vypráví o dobrodružné cestě za bájným pokladem a za rozluštěním tajemství starého talismanu, hrají: B. Navrátil, B. Seidlová, M. Kramár, A. Neubauerová, T. Materna, M. Valenta, M. Táborský, M. Hádek, J. Somr, L. Havelková, J. Polášek, R. Lukavský a další.

40. ročník Dětského a televizního festivalu Oty Hofmana se uskutečnil od 7. do 10. října v Ostrově. Letošním tématem festivalu byla právě retrospektiva uplynulých 40 let. Do soutěže bylo v tomto roce přihlášeno 12 filmových a televizních děl. ČT na festivalu měla i přehlídku nové tvorby. V dopoledních časech se pro menší děti promítaly: Kabaret z maringotky, Hodina zpěvu, O perníkové chaloupce, pásmo nových večerníčků.

Tourfilm 2008
2. místo v kategorii TV filmy – cyklus Na cestě – Zábavného průvodce po zajímavých místech planety Země s originálními postřehy Miroslava Donutila a Jiřího Bartošky vysílá Česká televize vždy v pondělí na ČT1 od 21.00 hodin.

Cena poroty – Štětcem a mačetou – Koprodukční dokument České televize a režiséra, kameramana a scenáristy Vladimíra Šimka, který byl na festivalu promítnut v předpremiéře. Premiéru snímku uvádí Česká televize ve čtvrtek 23. října na ČT2 od 20.00 hodin. Dokumentární přírodopisný snímek zachycuje několikatýdenní výpravu expedice Maturaca, při hledání přirozeného říčního propojení veletoků Amazonky a Orinoka. Vedle režiséra byl jedním z členů výpravy i český přírodovědec, malíř, grafik a ilustrátor Jan Dungel, který v povodí Amazonie pracuje a tvoří téměř dvacet let.

41. ročník Mezinárodního filmového festivalu turistických filmů a videí Tourfilm se uskutečnil již tradičně od 8. do 9. října v Karlových Varech, jeho součástí byl i 15. ročník národního festivalu Tourregionfilm. Letos se tohoto nejstaršího filmového festivalu turistických filmů na světě zúčastnilo 584 filmů a 306 multimedií z více než 136 zemí. Hlavním hostem festivalu byl Mike Horn, který se sice festivalu nezúčastnil osobně, ale díky technice ho mohli diváci vidět a hovořit s ním na dálku, neboť právě začíná největší expedici v dějinách – cestu okolo světa za 4 roky. První den festivalu byl věnovaný gastronomii. Druhý den patřil pořadům České televize. Divákům se představily cestovatelské seriály Toulavá kamera, Objektiv, Na cestě, Maxtreme či Pětka v Pomeranči.

Femina Film 2008
v kategorii: Televizní dokument – Cenu Femina Filmu – Olga Špátová za film Dobře placená procházka. Za vysoce profesionální zpracování televizního dokumentu o výjimečné divadelní události. Na jaře roku 2007 režíroval Miloš Forman v Národním divadle jazzovou operu Jiřího Šlitra na libreto Jiřího Suchého, dirigentem byl Libor Pešek. Dokument o práci na inscenaci Dobře placené procházky, při níž se znovu po čtyřiceti letech tito umělci sešli, natočila režisérka, kameramanka a scenáristka Olga Špátová.

Čestné uznání poroty – Hana Pinkavová za dvojici filmů Cyklistka Tereza Huříková a Farmářka Hana Maturová. Za dva dokumenty z brněnského cyklu ČT Nehasit! Hořím! reprezentující pozitivní pohled na mladou generaci a za mimořádně poctivý filmový přístup.

4. ročník Mezinárodního filmového festivalu Femina Film proběhl ve dnech 8. – 11. října v Ústí nad Labem. Stejně jako v předešlých letech na festivalu soutěžily snímky hrané, dokumentární, animované i experimentální. Prostor byl dán i amatérské tvorbě. Novinkou letošního ročníku bylo ustavení tematických sekcí, letos se festival zaměřil na Ženy a sport. Další velká část programu byla věnována animovanému filmu. Svoji retrospektivu představila Michaela Pavlátová, které byla na závěr festivalu udělena cena Femina Grande.