Hlavní navigace

Úterky na ČT1 budou patřit Leteckým katastrofám

[Tisková zpráva] Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí Letecké katastrofy se od ledna 2010 vrací na obrazovky České televize. Přinese celkem dvacet tři nových epizod, které rekonstruují největší neštěstí civilní letecké dopravy v její historii. Česká televize cyklus zahájí samostatným snímkem z produkce Velké Británie, který se vrací k rok staré nehodě, kdy plně obsazený letoun musel přistát na řece uprostřed města.

Sdílet

Nehoda Airbusu A 320, ke které došlo 15. ledna loňského roku v New Yorku, má většina z nás ještě v živé paměti. Onoho mrazivého dne vzlétl z letiště La Guardia plně obsazený letoun společnosti US Airways a mířil do Severní Karolíny. Krátce po startu, právě když se stroj nacházel nad plně obydleným Bronxem, zaznamenali piloti problém s motory. Letounu hrozilo do několika minut zřícení, návrat na letiště tak nebyl možný. Nezbývala jiná možnost než okamžitě přistát. Kapitán Chesley Sullenberger, bývalý vojenský pilot, projevil chladnou rozvahu a ukázkovým způsobem provedl nouzové přistání na hladině řeky Hudson. Díky jeho zručnosti se všech 155 lidí na palubě podařilo zachránit.

Nehoda inspirovala tvůrce k natočení dokumentu Zázrak v New Yorku, který ČT odvysílá krátce před výročím této události, v úterý 12. ledna od 20,00 na ČT1. Následující úterý pak nabídne premiérové dokumenty z kanadského cyklu Letecké katastrofy, jehož předchozí epizody ČT s velkým úspěchem v minulých letech vysílala. Diváci se od 19. ledna mohou těšit celkem na 23 nových epizod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).